Hentbol Kastamonu Spor Lisesi'nde yan branş oldu

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın federasyonlarla istişare ederek yaptığı çalışma ile 2023-24 Eğitim Öğretim Yılı Tematik Spor Liseleri ve branşları ilan edildi.

Buna göre hentbol; İstanbul’da Naim Süleymanoğlu Spor Lisesi ve İzmir Buca Atatürk Spor Lisesi’nde ana branş, Antalya Spor Lisesi, Eskişehir Eğitimciler Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ile Kastamonu Spor Lisesi’nde ise yan branş olarak ilan edildi.

SPOR LİSELERİ ORTAK YÖNETİM MODELİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Okullarda yeterli fiziksel ve eğitsel altyapı oluşturularak öğrencilerin spor aktivitelerine erişimlerinin sağlanması, sporun tabana yayılması, öğrencilerin erken yaşta spora yönlendirilmesi ve yetenekli öğrencilerin keşfedilmesi, bilinçli, ahlaklı ve elit sporcuların ortaya çıkması, branşlarında uzmanlaşarak uluslararası spor camiasında Türkiye'yi temsil edecek sporcu yetiştirmek amacıyla Nisan 2022’de Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında Spor Liseleri Ortak Yönetim Modeli İş Birliği Protokolü imzalandı.

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında 33 ilde, 31 olimpik branşta toplam 38 spor lisesinin 2023-2024 eğitim öğretim yılında tematik spor lisesi olması kararlaştırılmış olup, söz konusu spor liseleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan “Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Okullara Başvuru e-Kılavuzu” Türkiye Hentbol Federasyonu resmi internet sitesinde yer almaktadır. Protokol kapsamında, il düzeyindeki faaliyetler ile ilgili her türlü iş ve işlemler spor federasyonları, il milli eğitim müdürlükleri, gençlik ve spor il müdürlükleri ve spor liseleri tarafından işbirliği içerisinde yürütülecek.
 

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme