Hipertansiyona Dikkat

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla bilgilendirme yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hipertansiyon hakkında bilgi vererek; “Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Hipertansiyonun en sık rastlanan belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır. Hipertansiyonun nedenleri; yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir” denildi.

‘Çocuklarda da Yüksek Tansiyon Görülebilir’

Bilgilendirmelerine devam eden Müdürlük; “Yetişkin bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır. Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir” ifadelerini kullandı. 

Hipertansif Bireylerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Hipertansif bireylerin dikkat etmesi gereken konuları sıralayan Müdürlük; “Hipertansif bireyler; tütün ve alkol kullanımından vazgeçmeli. Sağlıklı beslenmeli. Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli. Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı. Tuz kullanımını azaltmalı. Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli. İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı. Kan basıncını düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır” dedi. 

Bakmadan Geçme