İbrahimoğlu: 'Mevlevilik Kültürünü Yaşatmak İstiyoruz'

Enderun Hafızları Topluluğu Başkanı Muhammed Feyzi İbrahimoğlu, Kastamonu'da Mevleviliği tekrardan hayata geçirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirterek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kastamonu Enderun Hafızları Topluluğu Başkanı Muhammed Feyzi İbrahimoğlu, Mevlevilik yönünde çalışmalar yürüttüklerini anlatarak; “Kastamonu’da Mevlevilik kültürü çok eskiye dayanmakta, ilk banisi olarak Çandarlı Süleyman Paşa biliniyor. Çandarlı Süleyman Paşa 15’nci yüzyılda yaşamış bir zat ve Kastamonu’da Mevlevilik o dönemde ortaya çıkmış ve o dönemde bir yapı inşa edilmiş. Bu yapı hastane konumundaki bir yapı. Birçok ilin kendisine bağlı olduğu ve burada değişik kültürel faaliyetler gösteren büyükçe bir yapı. Daha sonraki dönemlerde yıkılmış ama sonra tekrardan inşa ediliyor. Malumunuz tekke zaviyelerin kapatılma sürecine kadar fail bir şekilde faaliyet gösteriyor. Bir dönem Nakşi ve Kadiri tarikatının önüne geçmişse de son dönemde yine Mevlevilik kültürü üzerine faaliyetlerini gösterirken nihayete erdirilmiştir” dedi.

‘Pandeminin Ortaya Çıkması Hasebiyle Böyle Bir Şeyi Gerçekleştiremedik’

İbrahimoğlu: 'Mevlevilik Kültürünü Yaşatmak İstiyoruz'Mevlevilik kültürünü tekrar ortaya çıkarmak adına 2019 yılında Şeb-i Arus programı hazırladıklarını anımsatan İbrahimoğlu; “Burada konserden ziyade asıl gayemiz, Mevlevi kültürünü ortaya çıkarmak ve Mevlevilik kültürünün burada olduğunu halka hatırlatmak ve ‘Bu kültürü tekrardan burada ihya edebiliriz’ düşüncesiyle programa girişmekti. Orada sadece bir konser tertip etmiş olduk. Lakin o yıl konserde ‘Bir sonraki yıl burada hakiki manada Şeb-i Arus programı icra edeceğiz’ demiştik. Malumunuz pandeminin ortaya çıkması hasebiyle böyle bir şeyi gerçekleştiremedik. Bu yıla kadar gelmiş olduk. İnşallah bu yıl yine bir konser niyetimiz var” şeklinde konuştu.

‘Bu Kültürü Yaşatmak İstiyoruz’

İbrahimoğlu: 'Mevlevilik Kültürünü Yaşatmak İstiyoruz'Mevlevihane yapısı ortaya çıkarmak için girişimlerde bulunduklarını belirten İbrahimoğlu; “Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı aracığıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazdık. Burada bu yapıya ait elimizde ne kadar belge var diye girişimlerde bulunduk. Sonuç bekliyoruz inşallah. Burada tekrardan Mevlevilik nasıl inşa edilir, burada nasıl çalışmalar yapılabilir konusunda zihnimizde bir şema çizildi. Biz tekrardan bu yapının gündeme gelmesini arzuluyoruz, bu yapı tekrardan gündeme gelecek ve hak nezdinde bir itibar oluşturacaktır diye ümit ediyoruz. Eskiden Mevlevihane olarak kullanılan Dede Sultan Tekkesi çevresinde bulunan boş bulunan yapılardan birinde bu kültürü yaşatmak istiyoruz. Bu konuda da yardım istiyoruz” dedi.

İbrahimoğlu: 'Mevlevilik Kültürünü Yaşatmak İstiyoruz'

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme