İGM Başkanı Güray Parçal: 'Bu Yüklerden Kurtulmak Gerekiyor'

İl Genel Meclisi (İGM) kasım ayı toplantıları İGM Başkanı Güray Parçal başkanlığında devam ediyor.

Toplantıda İl Özel İdaresi’nin 2024 yılı tahmini gider bütçesi plan proje yatırım ve inşaat, Strateji Geliştirme Müdürlüğü bölümleri görüşülerek meclisin bilgisine sunuldu.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nin bakım, onarım ve geliştirme projesi için hazırlanan toplamda 500 bin liralık ödeneğin görüşüldüğü esnada İGM Başkanı Güray Parçal, konuya ilişkin; “Bunlar bizim işimiz değil. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bazı görüşmeler yaptık burayı otel ile birlikte verilmesine ilişkin. Burada yaklaşık 6 elemanımız var. Aylık gider buranın en az 250 bin lira civarında. Bizim bu geniş coğrafyada buralara ödenekten ziyade bu yüklerden kurtarmamız gerektiğini düşünüyorum. Burayı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yürütmeli. Sene de 3-4 milyon liralık bir rakam az değil. Biz köylünün hakkını yiyormuşuz gibi geliyor” dedi.

AK Parti Grup Başkanı Mehmet Butur da Parçal’a katıldığını dile getirerek; “Kuruma yük getirecek gayrimenkuller komple gözden geçirilmelidir” ifadesini kullandı.

‘5 Lira Para Alınsa Buranın Amortisi Yapılır’

MHP Meclis Üyesi Hüsnü Dıngıloğlu ise “külfet” gibi görünen Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’ni her ay 4 bine yakın turistin ziyaret ettiğinin bilgisini vererek; “Bunlardan 5 lira para alınsa buranın amortisi yapılır. Burası İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verilirse kapanır. Bu kültürel yerlerimizin daha da genişlemesi lazım. Bir turist geldiği zaman 1-2 gününü alacak pozisyonlar ortaya çıkarmamız lazım. Kastamonu’ya gelen paranın da hesabını yapmamız lazım. Bir turist 3 gün buraya geldiğinde muazzam paralar bırakıyor” şeklinde konuştu.

‘Buralar Bizim Uzmanlık Alanımız Değil’

İGM Başkanı Parçal da kurum olarak yol açıp zarar gören yerleri onarmaları gerektiğine vurgu yaparak; “Vatandaşlarımızı köylerine ulaştırmamız lazım. Bu kadar işin arasında elaman eksiliğimiz ve yapacağımız işler var. Buralar bizim uzmanlık alanımız değil” diye konuştu.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme