İlber Ortaylı'nın sıralamasında Kastamonu da yer aldı

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın kaleme aldığı Hürriyet'teki yazısında, Türkiye'nin eylül ve ekim aylarında gezilmesi en kolay ve güzel şehirlerini sıraladı. Kastamonu da yer aldı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı Hürriyet’teki yazısında, Türkiye’nin eylül ve ekim aylarında gezilmesi en kolay ve güzel şehirlerini sıraladı. Yaptığı sıralamada Karadeniz bölgesinden Kastamonu’yu gösterdi.

Aralarında birçok şehrin olduğu sıralamada Kastamonu yer aldı. Doğal güzellikleri ve eşsiz gezilecek yerleri ile yöresel yemeklerin buluşmasıyla güzel bir bahar geçirecekler için Ortaylı, sıralamasında Kastamonu’yu da ekledi. 

ŞEHİR GEZİLERİNDE 7 ALTIN KURAL

Ortaylı bir şehri gezmenin 7 altın kuralını da sıraladığı yazısında; “Bir şehri ilk defa görüyorsanız, bir dakika bile dinlenmeyeceksiniz. Yürüyeceksiniz. Gençseniz ve bir şehirde gönlünüzce yürümüyorsanız orayı gezdiğinizi söyleyemezsiniz. Bir şehre ilk defa gidiyorsanız çok yoğun bir program yapacaksınız, illâ ki yorulacaksınız. O şehir hakkında her fırsatta okuyacaksınız, hatta şehri gezerken bile okuyacaksınız. 20 saat geziyorsanız mesela, iki saat da okuyacaksınız. Gezi sırasında okuyacaksınız. Rehber de bulduysanız, programınızda olmasa da üşenmeden gidip bakın. Harita bakacaksınız, fotoğraf çekeceksiniz, not tutacaksınız. Müzeleri gezeceksiniz ama mutlaka çarşıya-pazara da karışacaksınız. Bunları görmeden o çevreyi tanıyamazsınız. Güvenliği hesaba katarak şehri gece de gezin. Gece, bir şehrin güzelliğidir” ifadelerine yer verdi.
 

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme