Ilgaz Dağı'nda kar yağışı

Nisan ayının son günlerinde Ilgaz Dağı'nda kar yağışı etkili oluyor.

Kastamonu ve Çankırı sınırlarında bulunan “Sen Anadolu’nun yüce bir dağısın” dizeleriyle türkülere konu olan Ilgaz Dağında, Nisan ayının son günleri olmasına rağmen kar yağışı etkiliyor. Ilgaz Dağında kar kalınlığı şu anda 5 santimetreye ulaştı.

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Ilgaz Dağı Milli Parkında, sezonun kapanmasına rağmen kar yağışı devam ediyor. Nisan ayının son günlerinde yağan sürpriz kar 2 bin 500 rakımlı zirveyi tekrar beyaza bürürken, kar kalınlığı ise 5 santimetreye ulaştı. Yağışların aralıklarla hafta sonu da devam etmesi bekleniyor.

Kastamonu’da hafta başından itibaren aralıklarla devam eden yağmur yağışı yüksek kesimler yerini kar yağışına bıraktı. Kış turizminin önde gelen kayak merkezlerinden Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 5 santimetreye ulaştı. Kar yağışı sonrasında 2 bin 500 rakımlı Ilgaz Dağı beyaza büründü.

Sisin de yer yer etkili olduğu bölgede vatandaşlar ise Nisan ayı sonunda yağan kar yağışını cep telefonları ile görüntüledi.

Son bir aydır Kastamonu’da yağmur ve yüksek rakımlı bölgelerdeki kar yağışı sonrası barajlardaki doluluk oranları da yüzleri güldürdü. Kastamonu’nun içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacının tek başına karşılayan Karaçomak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 60’ın üzerine çıktı.

Bakmadan Geçme