İnebolu Devlet Hastanesi'nde Bir İlk

İnebolu Devlet Hastanesi'ne dizlerinde yaşadıkları ortopedik sağlık problemleri ile başvuran 2 hasta gerçekleştirilen ameliyatlarla sağlıklarına kavuştular.

Yeni hizmet binasında sağlık hizmeti sunumuna başlayan İnebolu Devlet Hastanesi’nde, kuruluşundan bu güne kadar ilk kez iki hastaya diz protezi operasyonu gerçekleştirildi.

Dizlerinde yaşadıkları ortopedik sağlık problemleri ile İnebolu Devlet Hastanesi’ne başvuran, H.K. (71) ve N.K. (65) isimli hastaların Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolgahan Cengiz tarafından yapılan kontrollerin akabinde ameliyata alınmalarına karar verildi. 

Operasyonlar Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirildi

Uzman hekimlerin yanı sıra pek çok cerrahi alet ve cihaza da ihtiyaç duyulan diz protezi ameliyatları İnebolu Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op .Dr. Tolgahan Cengiz ve Cide Devlet Hastanesi’nden görevlendirilen Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Mert Çırakman tarafından gerçekleştirildi. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen operasyonlar sonrası hastalar kontrol amaçlı olarak, 3 gece daha hastanede misafir edildi. Sonrasında genel durumları iyi olan hastalar şifa ile taburcu edildiler.

‘Hastalarımız, Şifa İle Taburcu Olmuşlardır’

Ameliyat sonrası konu hakkında bilgilendirmede bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolgahan Cengiz; “Diz Protezi ameliyatlarının yapılmasının nedeni, çeşitli nedenlerden dolayı, diz ekleminde oluşan dejenerasyon (kalsifikasyon) ve diz ekleminin kalsifikasyonuna gonartroz (diz kalsifikasyonu) eşlik eder. Gonartroz çoğunlukla, yaşla birlikte kendiliğinden ortaya çıkar. Fazla kilolarda dejenerasyonu artırır. Diz ekleminin dejenerasyonu menisküsün yırtılmaları, yaralanmaları ve operasyonları, romatolojik hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, travmatik kıkırdak lezyonları nedeniyle oluşabilir. Diz protezi operasyonu, diz ekleminde ciddi hastalığı olan tüm hastalara uygulanabilir. Diğer tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı hastalara bu operasyon uygulanmaktadır. Ameliyatları İnebolu Devlet Hastanemizde başarı ile sonuçlanan hastalarımızda da durumları değerlendirilerek operasyon kararı alınmıştır. Ameliyat sonrası sağlık durumları çok iyi olduğu değerlendirilen hastalarımız, şifa ile taburcu olmuşlardır. Operasyonda emeği geçen sağlık personellerimize, gerekli desteği sağlayan Kastamonu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok’a, Hastane yönetimine, servis ve laboratuvar personellerimize de ayrıca teşekkür ederim” şeklinde açıklamada bulundu. 

Özel Haber

Bakmadan Geçme