İŞKUR Hibe Desteği Başvuruları Başladı

İŞKUR'dan engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve iş yerine uyumlarının sağlanması, destek teknolojileri ve korumalı iş yeri projeleri ile diğer projeler aracılığıyla istihdama yardımcı olacak projelere destek verilecek.

Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır. İŞKUR’un web sayfasında (https://www.iskur.gov.tr/duyurular/2024-2-donemine-iliskin-engelli-ve-eski-hukumlu-proje-basvurulari-basladi/) yer alan başvuru rehberlerine göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecek.

Desteklenecek Projeler

Desteklenecek projeler; “Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği projeleri, (Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 7 Haziran 2024 tarihi saat 23:59’a kadar  e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.) Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler. engellinin istihdamını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler. Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler. Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyona yönelik projeler. Ruhsal ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edileceği Korumalı İşyeri Desteğine yönelik projeler. Engellilere yönelik diğer projeler” olarak sıralandı. 

Proje Sunabilecekler

İŞKUR’dan yapılan bilgilendirmede; “Proje sunabilecekler, Türkiye’de faaliyet gösteren ve Korumalı İşyerleri Hakkında Yönetmelik gereğince Korumalı İşyeri Statü Belgesi alan işletmeler, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, başta engellilere yönelik çalışma yapanlar olmak üzere sivil toplum kuruluşları, özel sektör işyerleri, üniversiteler vb. projeler hazırlanarak 7 Haziran 2024 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla teslim edebilirler. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir” denildi.

Verilecek Destekler

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bu yönde hazırlanan ve desteğe uygun bulunan projeler için: Tarım ve Hayvancılık Sektörü (engelliler için) en fazla 240 bin TL, Diğer Sektörler (engelliler için) en fazla 300 bin TL, Tarım ve Hayvancılık Sektörü (eski hükümlüler için) en fazla 240 bin TL, Diğer Sektörler (eski hükümlüler için) en fazla 300 bin TL hibe olarak destek verilecek. İŞKUR’a kayıtlı, girişimcilik belgesi olan, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az yüzde 40 engelli olma şartlarının arandığı 2024 yılı 2’nci Dönem hibe programı için, müracaatlar başlamış olup, detaylı bilgi Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden, 444 75 87 nolu telefondan veya Alo 170 hattından alınabilir.

Özel Haber

Bakmadan Geçme