İstanbul'u da sel vurdu: 2 ölü 31 yaralı

İstanbul'da Küçükçekmece İkitelli Sakarya Sokak'ta bulunan derenin taşması sonucu birçok ev ve araçta maddi zararlar oluştu.

İstanbul’da Küçükçekmece İkitelli Sakarya Sokak’ta bulunan derenin taşması sonucu birçok ev ve araçta maddi zararlar oluştu. Birçok araç sel suların şiddetiyle sürüklendi. Birçok vatandaş bodrum katında bulunana evi su basarken, dere yatağının hemen dibinde bulunan bir evin duvarları yıkıldı. Sel felaketinde 2 kişi ölürken, 31 kişide yaralandı.

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış Küçükçekmece'de su baskınlarına neden oldu. Atatürk Mahallesi'nde dere taşınca, çevredeki evlerin bodrum katları suyla doldu. Mahallede bulunan bir evin bodrum katında adeta can pazarı yaşandı.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği açıklamasında, “İstanbul’un kuzeyinde yer alan ilçelerde 05.09.2023 tarihinde saat 21.00 sıralarında oluşan sağanak yağışın ardından su baskınları meydana gelmiştir. Metrekareye 125 kilogram yağışın düştüğü tespit edilirken sel nedeniyle Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde birer olmak üzere iki kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi de yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi kaldırıldıkları hastanelerde devam etmektedir. Su baskınları nedeniyle kamu hizmeti veren bazı kuruluşlar da selden kısmen etkilenmiştir. Bu kapsamda 112 acil çağrı merkezine bin 150, belediyelere ise 2 bin 540 su baskını ihbarı alınmıştır. AFAD, itfaiye, İSKİ ve belediyelerin kurtarma ekipleri gelen ihbarları karşılamak için aralıksız çalışmaktadır. Ayrıca emniyet, jandarma ve sağlık birimleri de çalışmalara tüm imkanlarıyla destek vermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında “Su baskınlarında ilk belirlemelere göre bin 754 ev ve iş yeri etkilenmiş olup, söz konusu bölgelerde mahsur kalan vatandaşımız bulunmamaktadır. Selden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları kamu misafirhaneleri ve tesislerde karşılanacaktır. Ayrıca Kızılay ve belediyelerin ilgili birimleri selden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Selden kısmen etkilenen Başakşehir Devlet Hastanesi ile Çam ve Sakura Hastanesi’nde sağlık hizmetleri verilmeye devam etmektedir. Selde Başakşehir Başak Mahallesi Mevlana Celalettin Rumi Caddesi’nde Yıldız Yurtseven (57) ile Küçükçekmece Atatürk Mahallesi Engin Sokak’ta yaşayan Gine uyruklu İraman Kebe (32) hayatını kaybetmiştir” denildi.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme