KAL-DER'den Et ve Süt Kurumu Talebi

Kastamonu Kalkındırma Derneği (KAL-DER) tarafından Kastamonu'ya Et ve Süt Kurumunun Satış Mağazasının açılması için Nasrullah Meydanı'nda basın açıklaması düzenlendi.

Nasrullah Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Hulusi Özbek, İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Kadir Yalçın, Zafer Partisi Belediye Başkan Adayı Mustafa Bostancı, Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan Adayı Metin Topaloğlu, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kastamonu Kalkındırma Derneği Başkanı Tugay Civelekoğlu; “Açıklamamıza Gazze’yi anmadan başlamak bir eksiklik olur. Çünkü dünyanın gözü önünde mübarek Ramazan ayında bile kadın, çoluk-çocuk demeden mazlumlara karşı devam eden bir zulüm var. Bu soykırımı gerçekleştiren Siyonist rejimi ve destekçilerini telin ediyoruz. Biran önce bu zulmün sonlanması ve oradaki kardeşlerimizin kurtuluşu için Cenab-ı Hakk’a  dua ediyoruz. Ve mübarek Ramazan ayındayız. Bu ayın feyzinden bereketinden istifade etmeyi, en güzel hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz. Zor zamanlar yaşayan tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ediyoruz. Bu açıklamamızın da Kastamonu için en güzel hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz” dedi. 

‘Kastamonu İnsanına Hasredilmesi İçin Görüşlerimizi Söylüyoruz’

Et ve Süt Kurumunun Satış Mağazasına değinen Civelekoğlu; “KAL-DER olarak kuruluşumuzdan itibaren Kastamonu’muzu bir adım ileriye götürmek için, insanların mutlu olduğu yaşanabilir bir Kastamonu için misyonumuz gereği çalışmaya ve fikirler üretmeye devam ediyoruz. Kastamonu’nun kalkınması noktasında ne yapılabilir diye her platformda gayret gösteriyoruz. Kastamonu’nun imkanlarının, nimetlerinin Kastamonu insanına hasredilmesi için görüşlerimizi söylüyoruz. Söylediğimiz her şeyinde takipçisi oluyoruz. Şimdi yine Kastamonu’da yaşayan her insanımızın menfaatleri için bu açıklamayı yapmayı bir vecibe kabul ediyoruz. Kastamonu’da da Et ve Süt Kurumunun Satış Mağazasının açılması için bu açıklamamızı yapıyoruz. Hepinizin bildiği gibi şehrimizde faaliyet gösteren Küresel Et Kombinası ile Et ve Süt Kurumu arasında hayvan kesim hizmetiyle ilgili geçtiğimiz aylarda bir anlaşma imzalandı. Buna da vesile olan herkese, vekillerimize o gün yaptığımız açıklamayla Kastamonu’ya bir hizmet daha kazandırıldığı için, bu kazanım için teşekkür etmiştik. Bu kesim hizmetiyle Kastamonu üreticileri için bir imkan kazandırıldığını, üreticilerimizin kolaylıkla hayvanlarını kestirebileceklerini,  Kastamonu’nun et ürünlerinde bir merkez kabul edilmesi noktasında bir adım olduğunu ifade etmiştik. Ancak geldiğimiz aşamada hayvan kesim hizmetinden öte bir fayda Kastamonu için bugüne kadar olmamıştır. Böylece hizmet topal bir hizmet olmuştur. Çünkü Kastamonu’da üretici dışındaki Kastamonu insanına bir faydası yoktur. Çünkü Et ve Süt Kurumu Kastamonu’da hayvan kesimi yapıyor. Ancak kesimin sonucu etler ise ihtiyaç olan diğer illere gönderiliyor. Burada Et ve Süt Kurumu’nca kesim hizmetine dair bir hizmet alımı bizler için sevindirici bir hadisedir. Ancak Kastamonu insanının tüketim noktasında bundan istifade edememesi bizim içinde, Kastamonu insanı içinde üzüntü vericidir” ifadelerini kullandı. 

‘Et ve Süt Kurumu Sayın Bakanımıza Bağlıdır’

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’ya seslenen Civelekoğlu; “Buradan Kastamonu’nun bağrından çıkan medarı iftiharımız Tarım Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya sesleniyoruz. Bakanımız genelde Türkiye için, özelde Kastamonu için yetişmiş bir değerdir. Biz KAL-DER olarak bu değerin farkındayız. Et ve Süt Kurumu sayın bakanımıza bağlıdır. Sayın Bakanım siz Kastamonu’da hayvan kesim hizmetiyle üretici için bir imkan oluşturdunuz. Ancak bu Kastamonu için yeterli değildir. Şimdi de tüketici için imkan oluşturma mecburiyeti doğmuştur. Zira Kastamonu’da kesilen ete Kastamonu insanının da ihtiyacı vardır. Et ve Süt Kurumu ürünlerinin normal piyasa fiyatının çok altında satıldığı bir gerçektir. Tarihe yön vermiş Kastamonu insanının da uygun fiyata et ve süt ürünlerinden faydalanma hakkı vardır. Burada kesimi yapılan eti başka şehirlerde uygun fiyata insanlar alabilirken, Kastamonu insanının bundan mahrum bırakılması düşünülemez ve kabul edilemez. İnanıyoruz ki sayın bakanımızda Kastamonu adına talebimizi duyunca bizimle aynı düşünceyi paylaşacaktır, Kastamonu’ya da Et ve Süt Kurumunun Satış Mağazasının açılması için ivedilikle talimatını verecektir ve bu mübarek Ramazan günlerinde bir müjde olarak hemşehrilerine açıklayacaktır. Buna canı gönülden inanıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Sayın Bakanımızdan Bu Konuda Randevu Talep Edeceğiz’

Civelekoğlu son olarak; “Şehrimiz hayvancılık açısından önemli bir yere sahiptir. Biz Kal-Der olarak insanımızın uygun fiyata et ve et ürünlerinden faydalanması için elimizden geleni yapacağız. Et ve Süt Kurumunun Satış Mağazasının Kastamonu’da açılması için tüm gayretimizi göstereceğiz. Sayın bakanımızdan bu konuda randevu talep edeceğiz. İnşallah Bakanımızın müjdesini Kastamonu’ya biz getireceğiz.  Bizler bu süreçlerin kolay olmadığının her zaman farkındayız. Onun için bizce bu hizmette Kastamonu için küçümsenmeyecek bir hizmettir. Hele de Kastamonu’da da uygun fiyatlı et satımı gerçekleştiği zaman insanımızın sevincinin ve duasının hiçbir değerle kıyaslanamayacağı bir kez daha görülecektir. Bunun sayın bakanımız için bir sorun teşkil etmeyeceğine inanıyoruz. Bu vesileyle sayın bakanımıza Kastamonu adına şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz. Basın açıklamamıza katılım sağlayan tüm kardeşlerimize, siyasi partilerimize, basın mensuplarımıza ve kolluk kuvvetlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm İslam alemine hayırlı ve  güzel bir Ramazan ayı niyaz ediyoruz” dedi.

Bakmadan Geçme