Kaskon, Kahin Tepe'ye Dikkat Çekti

Karadeniz bölgesi Kastamonu ilinde bulunan ve en erken MÖ. 12 bin ile 7 bin yılları arasına tarihlenen Kahin Tepe ülkemizde bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip ve eğer yeterli desteği görmez ise tarihimiz sular altında kalacak.

Bölgede çeşitli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmasına ve birçok buluntuya rastlanılmasına rağmen aynı alanda gerçekleştirilen baraj faaliyeti nedeniyle Karadeniz’in ve hatta ülkemizin en eski yerleşim ile toplanma alanı olduğu düşünülen Kahin Tepe kelimenin tam anlamıyla tarih olacak. Keşfedilen ve keşfedilmemiş olası bulgular ışığında Kahin Tepe bölgesinin tarihi, Göbeklitepe tarihiyle aynı döneme hatta daha eskiye dayandığı düşünülmektedir. Kaskon, Kahin Tepe'ye Dikkat ÇektiKaskon, Kahin Tepe'ye Dikkat Çekti

‘Bizler Tarihimize Sahip Çıkmaya Kararlıyız’

Konu ile ilgili konuşan Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları (KASKON) Başkanı Sercan Okur “Kahin Tepe bölgesi tarihimizi belki de baştan şekillendirecek düzeyde bir öneme sahip, alan konumu itibariyle o bölgede daha önce görülmemiş bir tarihsel değeri taşıyor hem Karadeniz bölgesi için hem de güzel memleketimiz Kastamonu için adeta tarihin başlangıç noktası olma özelliğinde ama maalesef yeterli desteği göremiyor ve koca bir tarih göz göre göre yok sayılıyor. Ekibimiz ile birlikte alanda incelemelerde bulunup çeşitli değerlendirmeler yaptık ekibimizde bu konu ile özel olarak ilgilenen bir grubumuz var süreci takip ediyoruz. Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları olarak ve bundan da önce Kastamonulu gençler olarak bizler tarihimize sahip çıkmaya kararlıyız” dedi. Kaskon, Kahin Tepe'ye Dikkat Çekti

‘Biz Pes Etmeyeceğiz Mücadelemize Devam Edeceğiz’

Ekiplerinin alanda incelemelerde bulunduğunu belirten Gençlik Kolları Başkanı Sercan Okur; “Ekibimiz içinde bu konuyla özellikle ilgilenen bir grup var çeşitli temaslarda ve ziyaretlerde bulunuyorlar. Dosyalarımızı hazırladık arkadaşlarımız bu raporları memleketimizin ileri gelenlerine sunuyor ve konuya dikkat çekiyorlar ancak şunu fark ettik ki bölgenin tarihi ne kadar eski olsa bile maalesef fark edilememiş ve haberdar olunmayan bir alan olma özelliğinde bulunuyor. Biz pes etmeyeceğiz mücadelemize devam edeceğiz. Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları olarak güzel memleketimiz için durmadan, yorulmadan çalışacak memleketimizin faydasına olan her çalışmayı gerçekleştireceğiz” dedi.

Kastamonu Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Alver ve Gençlik Kollarından Sorumlu Başkan Ali Rıza Yıldırım’da bu konu ile ilgili Gençlik Kollarına destek olduklarını gençlerin arkasında yer aldıklarını belirttiler.

Bakmadan Geçme