Kastamonu Basını'ndan Mehmet Reis'e Ziyaret

Türkiye'nin bakliyat üretiminde lider markalarından Reis Gıda'nın sahibi İnebolulu Mehmet Reis, Kastamonu'dan gelen Resmi İnternet Sitelerinin temsilcilerini ağırladı.

Ülkemizde adeta bakliyatın piri olan ve 47 yıldır sektöründe şirketinin başında dimdik duran Mehmet Reis memleketinden gelen gazeteci konuklarına ülkenin tarım ve bakliyat konularına değindi.Kastamonu Basını'ndan Mehmet Reis'e Ziyaret

Hollanda Örneği

Bugün Türkiye'den ortalama 23 kat daha küçük olan Hollanda’nın tarımından örnekler veren Mehmet Reis, yaklaşık 34 bin kilometrekarelik karasal yüzölçümüne sahip Hollanda'nın büyük bir bölümündeki seralarda gelişmiş teknoloji kullanılarak tarım yapıldığını ve su kullanımının ise normalden yüzde 90 oranında daha az olduğuna dikkat çekerek modern bir tarım ülkesi olan Hollanda’da organik tarım üretimine önem verildiğini söyledi.

Tarım politikalarındaki uygulama, sistem ve teknoloji nedeniyle Avrupa’nın tarım ürünleri ihracatında zirvede olduğuna dikkat çeken Reis Gıda sahibi Mehmet Reis, Türkiye’de de tarım sektöründe gerekli çalışmaların vakit geçirilmeden başlanılması önerisinde bulundu.

Bakliyat İthalatına İzin Verilmemeli

Reis, üretimde sürekliliğin sağlanabilmesi için üretici gelirlerinin artması gerektiğini, ürün arzının fazla olduğu yıllarda fiyat düşüşlerini önleyici politikalar oluşturularak özellikle hasat döneminden önce bakliyat ithalatına izin verilmemesi gerektiğini belirterek bu konuda Tarım ve Orman Bakanı hemşerimiz İbrahim Yumaklı’ya güvendiğini, enflasyonun da düşeceğine inandığını söyledi.

Mehmet Reis’e İstiklal Marşımızın Yayınlandığı İlk Gazete Hediye Edildi

Reis Gıda’nın İstanbul’daki fabrikasında yapılan görüşme sonrasında Kastamonu gazeteci konukları tarafından Mehmet Reis’e Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nın TBMM’nde kabul edilmeden önce Türkiye’de ilk kez yayınlanan sayfasının yer aldığı tablo kediye edildi. Ziyaret, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu. 

Özel Haber

Bakmadan Geçme