Kastamonu Basınından Kınama!

Kastamonu'da hizmet veren Gazete ve Resmi İnternet Siteleri Gurubu olarak dün Iğdır'da oynanan Türkiye 2. Lig Kırmızı Grup 3. Tur ilk maçı öncesi ve sonrası GMG Kastamonuspor kafilesi ve futbolcularına karşı yapılan Iğdırlı taraftarın taş, şişe ve sopalarla saldırmalarına karşı ortak bir kınama mesajı yayımlandı.

Kastamonu’da yayınlanan 3 günlük 1 haftalık gazete ve 5 resmi internet sitesi adına yapılan kınama yazısında; “Spor, kelime olarak ‘Belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin yanı sıra birlik, beraberlik, dayanışma, dostluk, barış ve kardeşlik ilkeleri ile yapılan etkinliktir. Ancak, Kastamonu’yu 2. Lig Kırmızı Grup’ta temsil eden GMG Kastamonuspor’un 3. Tur ilk maçı için gittiği Iğdır’da maç öncesi kafilenin kaldığı otelin önü ve çevresinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar otomobil ve yaya olarak saatlerce korna, nara, küfür gibi taciz edici hareketlerin yanı sıra kendisini bilmez holigan grubu tarafından otelde sporcuların kaldıkları camlara pet su şişelerini fırlatmasını misafirperver olduğundan kuşkumuz olmayan Iğdır halkına mal edemeyiz” denildi.

Yeşil Sahalarda Görülmeyen Yaşandı

Açıklamanın devamında; “Nitekim, centilmenlik içinde oynanmak için sahaya çıkan futbolcularımıza maç başlamadan GMG Kastamonuspor’un sahada bulunan yedek kulübesine yabancı maddelerin, para, çakmak, pet su şişeleri sonucu maçın orta hakemi tarafından yeşil sahalarda nadir görünen bir kararla futbolcularımız karşı tribün altına alınmış ve bu konu da TFF Youtube kanalında maçın spikeri tarafından da seslendirilmiştir. Karşılaşmanın 2-1 Iğdır lehine sonuçlanmasının ardından stattan otellerine dönen GMG Kastamonuspor futbol takım kafilesini taşıyan otobüsü otelin önüne gelinceye kadar taşlanmış ve otobüsün camları kırılmış, otobüste taş izleri oluşmuştur. Otobüsten inip otele girmek isteyen futbolcular ve teknik heyete yine galiz küfürler, taş ve şişelerle saldırmaları, bu saldırılar sonrası Kalecimiz Abdullah Yiğiter, kafasına aldığı darbeden dolayı hastanede kafasına dikiş atılarak bir süre müşahede altında tutulmuş yine birçok sporcumuz yaralanmıştır. Maç başlamadan, maç sırasında ve maç sonrasında böylesine önemli bir karşılaşma için asayiş tedbirlerinin önceden misafir takım polis araçları refakatinde il hudutları dışına çıkarılıncaya kadar görevleri olmasına rağmen kayıtsız kalmalarını tasvip etmemiz mümkün değildir” ifadelerine yer verildi.

Sonuç Olarak Iğdır’a Yakışmadı!

Açıklamada son olarak; “Aynı bayrağın, aynı kitabın, aynı dilin insanları olarak 81 vilayette huzur, barış ve kardeşlik içinde yaşayan biz bu milletin necip insanları kenetlenmemiz, hoşgörü, tevazu ve misafirperverlik içinde sonuç ne olursa olsun yeneni tebrik etmek yenileni de yine de alkışlamak gerekirken kendini bilmez holiganlar tarafından misafir bir takıma kin, garez ve öfkeyle yaranmalara kadar varan şekilde saldırı ve şiddeti asla kabul etmiyoruz. Bu nedenle Kastamonu Basını olarak saldırılara karışan, teşvik eden ve müsamaha gösteren tüm kişi ve kuruluşları şiddetle kınıyor, temsilcimiz GMG Kastamonuspor kafilesine de geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” denildi. 

Bakmadan Geçme