Kastamonu'da gıda denetimleri tam gaz

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri gıda işletmelerinde denetimlerini sürdürüyor.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri gıda işletmelerinde denetimlerini ara vermeden sürdürüyor.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Deniz’in de katıldığı kontrollerde, pastırma, et parçalama ve hazır yemek üretim tesisleri 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında denetlendi ve gerekli bilgilendirmeler işletme sahiplerine ile çalışanlarına yapıldı.

184 BİN 711 GIDA DENETİMİ YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, ülke genelinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kayıtlı ve onaylı işletmelerde tüketicinin aldatılmasının önlenmesi ve gıda güvenilirliğinin temini için, gıda ve yem ile ilgili faaliyet gösteren tüm üretim, satış ve tüketim yerlerine yönelik yürütülen denetim ve kontroller, Ramazan ayında artırıldı. Denetimlerde 81 il müdürlüğü ve bağlı ilçe müdürlüklerinden 7 bin 570 resmi kontrol personeli görev aldı. Denetimlerde gıdalardan numune alınarak laboratuvarlara gönderildi.

Ekipler, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan kontrol planı ve ihbar, şüphe, şikâyet gibi denetim programlarına ek olarak Ramazan nedeniyle üretim, toplu tüketim ve satış yerlerine başta ramazan kumanyaları ve iftariyelikler olmak üzere gıda denetimleri sıklaştırdı. Bu kapsamda, Ramazan ayında ekmek ve ekmek çeşitleri üretim yerlerinde 7 bin 435, unlu ürünler üretim ve satış yerlerinde 15 bin 79, şekerleme üretim ve satış yerlerinde bin 639, pastacılık ürünlerine ait işyerlerinde 6 bin 677, toplu tüketim ve satış yerlerinde ise 153 bin 881 olmak üzere Türkiye genelinde toplam 184 bin 711 denetim gerçekleştirildi.

CEZALAR

Söz konusu denetimler sonucunda bin 158 adet idari para cezası uygulandı, 4 işyeri için ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bu cezalar ağırlıklı olarak bozulmuş, son tüketim tarihi geçmiş ürünler, kayıt yaptırmadan faaliyette bulunan işletmeler, hijyen kurallarına aykırılık ve Türk Gıda Kodeksine uygunsuzluktan dolayı uygulandı.
Tüketicilerin gıda ile ilgili herhangi bir ihbar ve şikâyeti için 7 gün 24 saat aralıksız hizmet veren Alo 174 Gıda Hattı ve WhatsApp Gıda İhbar Hattı’na (0 501 174 0 174) veya bulundukları illerdeki Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurulabiliyor.

“VATANDAŞIMIZIN SAĞLIĞIYLA OYNAYANLARA GÖZ AÇTIRMIYORUZ”

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci,  vatandaşların kaliteli, sağlıklı, güvenilir gıda ile beslenmesi için yoğun çaba gösterdiklerini dile getirdi. Kirişci;  “Ekiplerimizin gıda denetimleri yıl boyu 81 ilde aralıksız sürüyor. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzün ALO 174 Gıda Hattı, değerli vatandaşlarımızın gıda ile ilgili ihbar ve şikâyetlerini en kısa sürede sonuçlandırmak için çalışıyor. Hiç şüphesiz en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz bu sürece ne kadar dâhil olursa sonuç almak daha kolaylaşıyor. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız” dedi.

Bakmadan Geçme