Kastamonu'da İhracat Azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) Dış Ticaret İstatistiklerinin il bazında detaylarını açıkladı. TÜİK Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre Kastamonu'da ihracat geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 50,5 azaldı.

2024 yılı Mayıs ayında Kastamonu’dan yapılan ihracat 13 milyon 761 bin dolar olarak açıklandı. Mayıs ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azaldığı görüldü. Kastamonu’nun 2024 yılı Mayıs ayındaki ithalatı ise 15 milyon 129 bin dolar ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,7 azaldığı görüldü. Mayıs ayında İhracatın ithalatı karşılama oranı Kastamonu’da yüzde 91,0 oldu. 

En Fazla İhracat “Materyallerin Geri Kazanımı” Ürün Grubunda Gerçekleşti

Mayıs ayında Kastamonu’dan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada 7 milyon 661 bin dolar ile “Materyallerin geri kazanımı” ürün grubu yer almaktadır. Bu ürün grubunu 2 milyon 833 bin dolar ile “Değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı” ürün grubu, 1 milyon 281 bin dolar ile “Kürk hariç, giyim eşyası imalatı” ürün grubu takip etmektedir. Mayıs ayında Kastamonu’dan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 56 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşmiştir.

İthalat ise 67 farklı ürün grubunda gerçekleşmiştir. İthalatın ilk üç sırasında 4 milyon 565 bin dolar ile “Kimyasal gübre ve azotlu bileşiklerin imalatı” ürün grubu, 1 milyon 480 bin dolar ile “Başka yerde sınıflandırılmamış diğer kimyasal ürünlerin imalatı” ürün grubu ve 1 milyon 363 bin dolar ile “Dokuma” ürün grubu yer almaktadır.

İhracatta Belçika İlk Sırada Yer Aldı 

Mayıs ayında Kastamonu’dan 50 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 7 milyon 661 bin dolar ile Belçika yer almaktadır. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 1 milyon 433 bin dolar ile İspanya olurken üçüncü sırada  662 bin dolar ile Birleşik Krallık bulunmaktadır. 

Mayıs ayında Kastamonu’ya yapılan ithalatta ise ilk sırada 4 milyon 565 bin dolar ile Bahreyn yer almaktadır. İkinci sırada 2 milyon 692 bin dolar ile Almanya ve üçüncü sırada 2 milyon 481 bin dolar ile Çin yer almıştır. Mayıs ayında Kastamonu’ya 42 farklı ülkeden ithalat gerçekleşmiştir.

Özel Haber

Bakmadan Geçme