Kastamonu'dan 'Kitap Kurdu Yarışması'na yoğun katılım

Türkiye Gençlik Vakfı'nın markalaşan projesi 'Kitap Kurdu Yarışması' 111 bin 505 başvuruyla rekor bir kitap yarışmasına imza attı. Yarışmaya Kastamonu'dan yoğun bir katılım sağlandı.

Türkiye Gençlik Vakfı’nın markalaşan projesi “Kitap Kurdu Yarışması” 111 bin 505 başvuruyla rekor bir kitap yarışmasına imza attı. Yarışmada ortaokullu genç kitap kurtları ter döktü.

Ortaokul öğrencilerinin kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için organize edilen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kitap Kurdu Yarışması’nın bu yıl 5’ncisi düzenlendi. 81 ilde Türkiye geneli yapılan yarışmanın, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı başında Atatürk Kültür Merkezi’nde lansmanı gerçekleştirilmişti.

KENDİ REKORUNU KIRDI!

Geçtiğimiz yıl 40 bin katılımcıya ulaşan yarışma, bu yıl 111 bin 505 öğrenciye ulaşarak kendi rekorunu kırdı. İlk genç dönemi yaş skalasına hitap eden yarışmada, ortaokullu öğrenciler 100 soruluk bir sınavda ter döktüler. Türkiye Gençlik Vakfı Başkanı İbrahim Beşinci: “Ortaokullu kardeşlerimiz büyük bir özveri gösterdiler ve Kitap Kurdu Yarışmamızın kitaplarını dikkatle okudular. Sınava girip derece yapan gençler için sırada ödüllerini almak var. Bizler için en büyük ödül ise; kitap okuma alışkanlığı kazanan gençleri görmek oluyor. Bugün sınava giren on binlerce genç ile iftihar ediyoruz” ifadelerini kullandı.

USTA YAZARLAR KALİTELİ KİTAPLAR

Yarışma kitapları; edebiyat, tarih, bilim-teknoloji, değerler eğitimi, fantastik-kurgu ve klasiklerden oluşan çok yönlü bir okuma listesine sahip. İki farklı kategoride toplamda 10 kitaplık listede yazarlar da dikkat çekiyor. Mahmut Öztürk, Metin Özdamarlar, Mehmet Yaşar, Tuğba Coşkuner, Feyza Şahin, Alara Uçar, Sema Çelem, Şeyma Karagöl, Yücel Öztürk’e ait kitaplar, çocuk kitapları alanında yeni ve başarılı eserlere imza atmış isimlerden oluşuyor.

KİTAP KURTLARI ÖDÜLLERE DOYACAK

Yarışmaya “tugva.org” üzerinden başvuran ortaokullu öğrenciler, sınıf seviyelerine uygun belirlenen kitapları okudu. Sınav maratonunu tamamlayan öğrencilerden 1’inciye Balkan Turu (ailesinden 2 kişi ile birlikte)  + İpad Pro, 2’nciye İpad Pro, 3’üncüye elektrikli scooter ve daha pek çok ödül takdim edilecek.

İLİMİZDE YAKLAŞIK BİN ÖĞRENCİ SINAVA GİRDİ

İlimizde de her sene olduğu gibi bu sene de yoğun bir katılım sağlandı. Kastamonu Merkez başta olmak üzere Bozkurt, Cide, Devrekani, İnebolu, Hanönü ve Tosya ilçelerinde sınav merkezleri kuruldu ve yaklaşık bin öğrenci katılım sağladı. Türkiye geneli verilen ödüllerini yanı sıra il derecelerine de sürpriz ödüllerin hazırlığı yapıldı.  
 

Bakmadan Geçme