Kastamonu Üniversitesi Asya'nın En İyilerinden

Kastamonu Üniversitesi (KÜ), 2024 Asya Üniversiteleri Sıralaması'na dikkat çekici bir başarı elde ederek genel sıralamada 601+ bandında yer aldı. Kastamonu Üniversitesi, Türkiye genel sıralamasında ise 43'üncü sırayı paylaştı.

Uluslararası ölçekte yükseköğretim kurumlarını değerlendiren ve derecelendiren Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan 2024 Asya Üniversiteleri Sıralaması'nda Kastamonu Üniversitesi, dikkat çekici bir başarı elde ederek Asya'nın önde gelen yükseköğretim kurumları arasına girmeyi başardı.

KÜ, Türkiye’de Sıralamaya Giren 75 Üniversite Arasında Yer Aldı

THE Asya Üniversiteler Sıralamasında yer almak için yarışan 1127 üniversite arasından seçilen Kastamonu Üniversitesi, Türkiye'den sıralamaya girebilen 75 yükseköğretim kurumu arasında da dikkat çekti. Üniversite, Türkiye'deki üst sıralardaki yerini koruyarak 43’üncü sırayı elde etti. 

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Üniversitemizin THE Asya Üniversite Sıralamasında yer almasını, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerin gayretli çalışmalarına bağladı. Kalite standartlarını ve başarı grafiğini artırmayı hedeflediklerini belirterek, uluslararasılaşma ve kalite standartları konusundaki desteklerinden dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine teşekkür etti.

Rektör Topal, özverili çalışmaların başarının temelini oluşturduğunu vurgulayarak, bu başarıya katkı sağlayan tüm Kastamonu Üniversitesi çalışanlarına ve öğrencilerine minnettarlığını dile getirdi.

The Asya Üniversite Sıralaması 2024

2024 Times Yüksek Öğrenim Asya Üniversite Sıralaması, Asya'daki üniversitelerin performansını değerlendirmek için 18 performans göstergesini kullanıyor. Bu göstergeler, öğretme, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm gibi temel misyonları kapsayan kapsamlı bir değerlendirme sunmak üzere yeniden düzenlendi. Sıralama, Asya'daki üniversitelerin karşılaştırılmasında daha kapsamlı ve dengeli bir yaklaşım sağlamayı hedeflerken, bölgedeki yükseköğrenim kurumları arasında işbirliği ve rekabeti teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu sıralama, yükseköğrenimde mükemmeliyetin tanımlanması ve ölçülmesine önemli bir katkı sağlamakta ve Asya'daki üniversitelerin küresel alandaki konumunu belirlemektedir. 

Özel Haber

Bakmadan Geçme