Kastamonu Üniversitesi'nden ev sahipliği

Kastamonu Üniversitesi bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen Hücresel Sinir Bilim günlerine ev sahipliği yaptı.

Kastamonu Üniversitesi bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen Hücresel Sinir Bilim günlerine ev sahipliği yaptı. Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde başlayan ve üç gün devam eden konferansa yoğun katılım sağlandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Yener Yazğan; “Kastamonu Üniversitesi'nde göreve başladıktan sonra, Hücresel Sinir Bilim grubu olarak 6 ayda bir gerçekleştirdiğimiz ancak çeşitli nedenlerle uzun süredir ara verdiğimiz ve özlemini duyduğumuz Hücresel Sinir Bilim günleri toplantılarını tekrar canlandırma düşüncesi oluştu bende. Grubumuza üye hocalarımızın da olumlu dönüşleri sonucunda toplantıların onuncusunu Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlemek nasip oldu” ifadelerine yer verdi.

AKADEMİSYENLER SUNUMLARINI YAPTI

Etkinliğinin ilk konuşması; 28 Nisan 2023 tarihinde İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Ufuk Şakul’un "Beynin Kullanım Kılavuzu" isimli sunumu ile gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk gününde Kastamonu Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden katılan akademisyenler dörder sunum gerçekleştirdi.
Bilim günlerinin ikinci gününde açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal yaptı. Rektör Topal, konuşmasında Tıp Fakültesi bünyesinde ilk defa böyle bir toplantı yapıldığını ve böyle önemli toplantılardan gerek öğrencilere gerekse bilim insanlarına büyük fayda sağlayacağına inandığını dile getirdi. Rektör Topal ayrıca Kastamonu gibi çok çeşitli doğal güzelliklere ve kadim bir kültüre sahip olan şehrin gelecekte de çeşitli Tıp etkinliklerine ev sahipliği yapma isteklerini dile getirdi.

AKADEMİSYENLER ÇALIŞMALARINI BİLİM İNSANLARINA AKTARDI

Etkinliğin ikinci gününde ise Ankara TOBB ve Yıldırım Beyazıt Üniversitelerinden yedi katılımcı çalışmalarını sunarken, İstanbul Medipol ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinden dörder, Çorum Hitit Üniversitesi’nden iki, Kütahya Sağlık Bilimleri, Isparta Süleyman Demirel, Erzurum Atatürk, Konya Selçuk ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitelerinden katılan birer akademisyen çalışmalarını bilim insanlarına aktardı.

Programın son gününde tüm katılımcılar programın sosyal etkinliği çerçevesinde Kastamonu Horma Kanyonu’nu gezdi. Bu gezi sonrasında ise katılımcılar Kastamonu Azdavay Belediyesi bünyesinde bulunan Atlı Turizm Merkezi’nde Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek tarafından ağırlandı ve katılımcılara yöresel yemek ikramları yapıldı. 
 

Bakmadan Geçme