Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden TEKNOFEST başarısı

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi (MMF) öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yıl da TEKNOFEST'e yoğun katılım gösterdi.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi (MMF) öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yıl da TEKNOFEST'e yoğun katılım gösterdi. Bu yıl öğrencileri tarafından kurulan teknoloji takımları farklı kategorilerde yarıştı ve binlerce takım arasından finale kalarak gururlandırdı.

Furkan Baldemir, Duygu Batmaz ve Takım Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Erman Zurnacı’dan oluşan WeAr Takımı, müze ziyaretlerini öğrenme amaçlı dijital oyun ve sanallaştırma ile teşvik ederek kültürel gelişimi destekleyen “Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Destekli Dijital Asistan” uygulaması ile Turizm Teknolojileri Kategorisinde yarıştı ve 2 bin 389 takım arasından seçilen 76 finalist takımdan birisi oldu.

İlyas Sancar İzzetgil, Enes Yüksel, Muhammed Alaçam, Doğan Özcan, Mensur Basan, Berat Aktaş ve Takım Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Erman Zurnacı’dan oluşan AREN Takımı, küresel ısınmanın etkilerini gösterdiği günümüzde çiftçiler için kendi enerjisini üreten, yağmur suyunu depolayan, mobil, web ve akıllı saat uygulamaları ile kontrol edilebilen ve yapay zekâ destekli gömülü sistemler ile gerçek zamanlı bitki analizi yapabilen “UREN-Yapay Zekâ Destekli Otonom Sera” projesi ile Tarım Teknolojileri Kategorisinde yarıştı ve 5 bin 283 takım arasından seçilen 76 finalist takımdan birisi oldu.

PROJELERİ FİNALE KALDI

Enes Yüksel, İlyas Sancar İzzetgil, Ömer Metin, Gizem Ateş, Enes Furkan Kılıç, Mensur Basan, Berat Aktaş ve Nazife Eltutan’dan oluşan STELLA Takımı, bitki, hayvan, mantar ve bakteri hücreleri arasında keyifli ve öğretici bir yolculuk yapmayı sağlayan “NÜKLEODA-Hücre Sanal Gerçeklik Uygulaması” projesi ile Eğitim Teknolojileri Kategorisinde yarıştı ve 123 bin 1 takım arasından seçilen 99 finalist takımdan birisi oldu.

Enes Yüksel, İlyas Sancar İzzetgil, Sevde Şakar, Abdurrahman Kaya, Enes Furkan Kılıç, Gizem Ateş, Mensur Basan ve Berat Aktaş’tan oluşan MOBİ Takımı ise e-ticaret tabanlı drone kiralama hizmeti sunan, video hizmeti ile anıları kaydeden ve yapay zekâ ile belirlenen dönemler için müze ziyaretçi sayısı tahmini yapan “TROSO-Drone Kiralama Uygulaması” projesi ile Turizm Teknolojileri Kategorisinde yarıştı ve 2 bin 389 takım arasından seçilen 76 finalist takımdan birisi oldu.

ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI’NDAN ALDI

Ayrıca G-Mex Takımı “Ortaöğretim Öğrencilerine Yönelik Modern Fizik ve Atom Fiziği Konu İçeriklerinin İnteraktif Sanal Gerçeklik Ortamında Deneyimlenebilmesi Üzerine Bir Uygulama Geliştirilmesi” başlıklı proje ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 2242-Üniversite Araştırma Proje Yarışmaları Eğitim Kategorisi'nde 1'inci oldu. Bu yıl 9 alanda 511 proje başvurusu gerçekleştirilen yarışmada toplam 111 proje final yarışmasına katıldı. Öğrenciler Eğitim Kategorisinde finalist olmaya hak kazanan 14 proje arasından birinci seçilerek büyük bir başarıya imza attı. Öğrenciler ödüllerini TEKNOFEST alanında düzenlenen ödül töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.
 

Bakmadan Geçme