Kastamonu Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Büyükgüzel aday oldu.

Kastamonu Üniversitesi rektörlüğüne, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde en son Rektör Yardımcılığı görevinde bulunan Araçlı hemşehrimiz başarılı akademisyen Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel aday odu.

Kastamonu Üniversitesi rektörlüğüne, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde en son Rektör Yardımcılığı görevinde bulunan Araçlı hemşehrimiz başarılı akademisyen Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel aday odu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde en son Rektör Yardımcılığı, Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi’nin Kurucu Dekanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite-Sanayi İşbirliğini Geliştirme Merkezi Kurucu Dekanlığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunan Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel Kastamonu Üniversitesi’ne Rektör Adayı olmak için YÖK’e başvuruda bulundu. Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, YÖK’ün ilk defa yurtdışına master ve doktora için göndereceği adayları belirleme sınavı da Türkiye 17’ncisi olarak Amerika’da lisansüstü eğitim yapma hakkını elde etti. TÜBİTAK Bilim adamı yetiştirme NATO-B1 bursunu kazanarak Amerika Nebraska Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. 

Büyükgüzel öncülüğünde yapılan bilimsel çalışmada, yeraltı zenginliklerinin yüzde 70’in üzerinde bor yataklarının oluşturduğu ülkemizin bor kaynaklarından üretilen borun bir türevi olan borik asiti Türkiye Bor Enstitüsü İşbirliği ile ülkemizde ilk defa çevre dostu, yararlı hayvanlara ve insanlara zarar vermeyen inorganik insektisit olarak Türk Patent ve Marka kurumunca patentini alarak tescil ettirdi. Yoğun tarım şehri olan memleketimizde zararlı böceklerle mücadelede önemli kullanım alanına sahip olacağı düşünülüyor.
 

Bakmadan Geçme