Kaymakam Baycar'dan 'Denk Kayığı' teşekkürü

Milli Mücadele'nin simgelerinden olan İnebolu Denk Kayığı'nın 100 yıl aradan sonra yeniden denizle buluşmasında emeği bulunanlar, İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar tarafından Teşekkür Belgesi ile ödüllendirildi.

İnebolulu denizcilerin Kurtuluş Savaşı’nda 3 yıl boyunca silah, cephane ve asker taşıdığı “denk kayığı” zamanla yok olmuş, ilçede bir örneği kalmamıştı. İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, ilçede göreve başladıktan sonra denk kayığının yeniden orijinaline uygun olarak yaptırılması için çalışma başlattı.

Kaymakam Baycar’ın öncülüğünde tamamen kestane ağacı kullanılarak 100 yıl sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilen denk kayığı 25 Ağustos’ta Vali Meftun Dallı’nın da katıldığı törenle denize indirilmişti. 

Kaymakam Baycar, denk kayığının yeniden canlandırılmasında emeği geçenleri ödüllendirdi. Kaymakam Baycar bu kapsamda İlçe Özel İdare Müdürü Mustafa Arslan, İnebolu Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel, Orman İşletme Şefleri Yunus Kısaarslan ve Hüseyin Kaplan ile yerel tarih araştırmacısı Mustafa Fakazlı, Yeni İnebolu Gazetesi sahibi Kadir Yıldırım ve tekne ustası Mehmet Aksoy’a Teşekkür Belgesi takdim etti.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme