KGD Başkanı İzzet Sarı: 'Sadece 10 Ocak'ta Hatırlanmak İstemiyoruz!'

Kastamonu Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Sarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

KGD Başkanı İzzet Sarı: 'Sadece 10 Ocak'ta Hatırlanmak İstemiyoruz!'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Mesajında, basının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirten Sarı, geçmişten bugüne önemli bir gelişme gösteren Kastamonu yerel basının sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiğini ve bunu memnuniyetle karşıladığını kaydetti. “Basınımızın toplumsal hayattaki etkinliğinin artması, demokrasimizi güçlendirmektedir” diyen Başkan İzzet Sarı, bugün Kastamonu’nun bu katkılarla, açık toplum olma yolunda büyük mesafe kat ettiğini ancak hala çok eksikler olduğunu vurguladı.

Başkan Sarı mesajının devamında; “Kastamonu’nun meseleleri farklı görüşler de ortaya konularak kamuoyu önünde tartışılabilmektedir. Bunlar, şüphesiz demokrasimizi daha üst seviyelere taşıyacak faktörlerdir. Basının görevlerini yapabilmesinin temel şartı, basın özgürlüğünün sağlanmasıdır. Demokrasimiz geliştikçe, basın özgürlüğü konusundaki sıkıntılar da ortadan kalkacaktır. Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerlerdir. Kastamonu yerel basınının çalışmalarını, bu değerlere bağlılıkla devam ettireceğine inanıyorum. Yeni çıkan internet yasasıyla birlikte Türk basınında olduğu gibi Kastamonu yerel basınının da hala sorunları vardır. Resmi ilan yayınlama hakkına sahip olan 3 yerel gazetemize ilaveten 3’de internet haber sitemiz eklenmiştir. Bu internet sitelerimizin takip edilirlik oranı bizleri son derece memnun etmektedir. Lakin gazeteci arkadaşlarımızın habere ulaşma konusunda ve özlük haklarında hala arzu ettiğimiz noktada değildir. Gerek Basın İlan Kurumu’nun gerekse gazete patronlarının bu konu da daha duyarlı davranacağına olan inancımız hala devam etmektedir. Gazeteciler hala Rusya-Ukrayna savaşında ve Filistin’de haber alabilmek uğruna öldürülüyor. Bugün çok geç olmadan ülkemizde ve dünyada artık gazeteciler ölmesini istiyoruz. Artık gazeteciler haber alabilme uğruna verdikleri mücadelelerle ve yapıkları haberlerle yargılanmasınlar istiyoruz. Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışanlar Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Ayrıcı bu gün aynı zaman İdareciler Günüdür. Kastamonu’muzda görev yapan tüm idarecilerimizin bu özel günlerini de kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Özel Haber

Bakmadan Geçme