Köylüler atıklardan bıkkın!

Daday Çayözü (Cörmeren) köyünden geçen Çayözü Çayı'na salınan atık sulardan muzdarip olan köylüler bir araya gelerek tepki gösterdi.

Çay güzergahındaki çeşitli fabrikaların atıklarını çaya saldığını iddia eden köy sakinleri, suyun kirlendiği için artık balık yetişmediği ve suyun renginin her geçen gün daha koyu ve pis hale geldiğini aktardılar. Köylüler, çay güzergahı üzerinde bulunan fabrikalarının atıklarının suya karışmamasını isteyerek yetkililerden çözüm bulmasını istiyor.

“BUNLARIN BİR AN EVVEL SON BULMASI LAZIM”

İş adamı ve köy sakini Hüseyin Arslan, Çayözü çayındaki kirlilikten şikayetçi olduklarını belirterek; “Bu Çayözü çayı Devrekani’den başlayarak yaklaşık 18 köyden geçerek bu güzergaha gelmektedir. Bunun ardından Azdavay’dan denize dökülmektedir fakat bizim derdimiz şu yaklaşık 5-6 seneden beri bu çayla mücadele etmekteyiz. Kamuoyuna gündeminde yer yer bulmaktadır ama derdimiz şu ki bu çaydan 10-15 yıl evvel köylülerimiz sularını, hayvanlarını, her türlü ihtiyaçlarını karşılarlardı ama şu anda ne yazık ki bunu görememekteyiz. Yani bundan memnun değiliz. Balıklarımız şu anda zaten yok. Bunun nedeni Devrekani’nden başlayan hayvan çiftlikleri, Seydiler’deki peynir fabrikası, diğer kanalizasyonlar karışmaktadır. Bunların bir an evvel son bulması lazım. Sayın Valimizi de görsel olarak yerinde görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

“KİMSE KİRLİLİKTEN BURAYA GELMİYOR”

Çayözü Köyü Muhtarı Yüksel Yılmaz ise yetkililerden çayın kirletilmemesi için bir çözüm istediklerinin altını çizerek; “Hayvanımız burada rezillik çekiyor. Eskiden içme suyumuz dahi buradaydı. Burada bundan 2-3 yıl önce balıklar suyun üzerinde resmen gölde gibi görünürdü ama şu an artık balık kalmadı. Önceden buraya gelen misafirimiz oltayla balığını tutar, otururdu çimende. Şu an kimse kirlilikten buraya gelmiyor” dedi.

“FABRİKALARIN ATIKLARININ ATILMAMASINI, DİKKAT EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Köyde 20 hane bulunduğunu ve 350 civarında büyükbaş hayvana bakıldığını dile getiren Yılmaz; “Hayvanlarımız da mecbur bu sudan içiyor. Tabii şap hastalıkları olsun, başka hastalıklar olsun bulaşıyor. Büyük hayvan çiftlikleri, süt fabrikaları var. Yani bunların atıkları genelde bu ırmağa boşaltılıyor. Çözüm olarak bu fabrikaların atıklarının atılmamasını, dikkat edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“HAYVANLARIMIZ KİRLİ SU İÇMEYE MECBUR”

Köy sakini Necdet Yılmaz ise çayda ayaklarını yıkadığında kaşınmaya başladığını belirterek; “5-6 senedir bu su böyle devam ediyor. Arada bu pisliği salıyorlar. Hayvanlarımız da su içmeye mecbur. Başka su olmadığından kokluyor, sonunda mecbur içiyor bu kirli suyu. Sayın Valimiz de inşallah buraya gelip bu olayı yerinde inceler” şeklinde konuştu.

“SAYIN VALİMİZDEN TEK İSTEĞİMİZ BU SORUNA ÇÖZÜM BULMASI”

80 yaşındaki Mehmet Kuru ise 4-5 sene içerisinde çaydaki suyun kirlendiğini, balıkların hastalıktan öldüğünün altını çizerek; “Çay boyundaki bazı tesislerin artıma cihazlarının düzgün şekilde yapılmasını ve mümkün olduğu kadar hastalık yapan şeyleri önlememiz gerekiyor. İnşallah devletimiz bunu yapar. Sayın Valimizden tek isteğimiz bu soruna çözüm bulmasını rica ediyoruz” diye konuştu.

“SUYUN RENGİ O KADAR GÜZEL VE PARLAKTI Kİ BUNU GÖRMEYEN GÖZ İNANMAZ”

Nebahat Arslan ise 68 yaşında olduğunu ve bu köyde doğup büyüdüğünü belirterek; “Her şeyim bu köyde geçti. Temizliğimiz, pekmezlerimiz hep bu suyla yapılıyordu ama şimdi bir şey yaptığınız zaman hasta oluyorsunuz. Bu suya çözüm istiyoruz” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme