KÜ'de Sanat Buluşmaları Gerçekleşti

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen 'Sanat Buluşmaları-2' etkinliği kapsamında Ebru Sanatçısı Alparslan Babaoğlu 'Türk Ebrusunun Dünü Bugünü' konulu söyleşide öğrenciler ve sanatseverler ile buluştu.

KÜ'de Sanat Buluşmaları Gerçekleşti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sanat buluşmaları-2 etkinliği çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphane Cemil Meriç Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide Ebru Sanatçısı Alparslan Babaoğlu Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin sorularını cevapladı.

Türk Ebrusunun dünü bugünü başlıklı söyleşide Babaoğlu, ebru sanatı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Türk ebrusunun insan ruhunun inceliğini yansıttığını dile getiren Babaoğlu, son yıllarda ebru sanatına olan ilgiden memnun olduğunu ifade etti. Geçmişten geleceğe taşınan bu sanatın korunması ve yaşatılması gereken bir sanat dalı olduğuna dikkat çeken Babaoğlu, Türk ebrusunun aslını bozmadan tekâmül etmesi gerektiğinin altını çizdi. Ebru tarihi hakkında detaylı bilgi verilen söyleşide gelenek kavramı üzerinde duruldu.

Sıla Sergisi Açıldı

Söyleşinin ardından Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisi’nde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlilerinden Öğr. Gör. Uğur Taşatan’a ait “Sıla” isimli serginin açılışı gerçekleşti.

Toplamda 52 eserin yer aldığı sergide Edhem Efendi, Necmeddin Okyay, Mustafa Düzgünman ve Alparslan Babaoğlu’na ait birer adet, Uğur Taşatan’a ait 48 adet ebru sergilendi. Türk ebrusunun tüm tarzlarında eserlerin yer aldığı sergide geleneğe bağlı usullerde yapılmış olan ebrular sergilendi. Akademik personel ve öğrencinin yoğun ilgi gösterdiği sergi 26 Aralık 2023 tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.

‘Öğrencilerin Sanatsal Faaliyetlere De İhtiyacı Var’

Sanat buluşmaları-2 etkinliği çerçevesinde gerçekleştirilen söyleşiye ve sergiye katılan Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, öğrencilerin akademik faaliyetler kadar sanatsal faaliyetlere de ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Kastamonu Üniversitesi olarak sanata ve sanatçıya destek verdiklerini belirten Rektör Topal, öğrencilerin ve personelin söyleşi ve sergiye gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

Etkinlik hakkında konuşan Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Erol Yıldır, değerli sanatçılar ile öğrencileri bir araya getirmekten ve etkinliklere gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Sanat buluşmaları etkinliklerinin gelecek dönemde de devam edeceğini ifade etti. Ayrıca Prof. Yıldır, “Sanat Buluşmaları-2 kapsamında bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle ve bizimle paylaşan Alparslan Babaoğlu’na ve Öğr. Gör. Uğur Taşatan’a teşekkür ederiz” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Bakmadan Geçme