KÜ'den 4 Yılda 88 Patent Müracaatı

Ormancılık ve Tabiat Turizmi alanında ihtisaslaşan Kastamonu Üniversitesi, bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde başarı çıtasını her geçen gün yükselterek hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

KÜ'den 4 Yılda 88 Patent Müracaatı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son dört yılda ulusal ve uluslararası alanda başarı grafiğini yükselten Kastamonu Üniversitesi, sınai mülkiyet alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Kastamonu Üniversitesi hak sahipliğinde 2020-2023 döneminde toplam 88 patent, faydalı model ve tasarım müracaatı yapıldı. Yapılan başvuruların 69’u patent ve faydalı model iken, 19’u tasarım olarak kayda geçti.

Son 4 Yılda 69 Müracaatın 7’si Patent/Faydalı Model Olarak Tescillendi

Çağdaş ve yenilikçi eğitim anlayışını benimseyen üniversitemiz, 2020 yılında 6 patent 1 faydalı model, 2021 yılında ise 9 patent 2 faydalı model ve 5 PCT müracaatı yaptı 2022 yılında ise üniversitemiz hak sahipliğinde 14 patent, 6 faydalı model ve 2 PCT başvurusu gerçekleştirirken, 2023 yılında 20 patent, 3 faydalı model, 1 PCT müracaatı yapıldı.

Başvurusu yapılan patent ve faydalı modellerden 3 tanesi 2022 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. 2023 yılında ise 4 patent/faydalı modele ait tescil süreci tamamlandı. 2023 yılında başvurusu yapılan diğer patent/faydalı modellerin ise süreçleri devam ediyor.

19 Tasarımın 13’ü Tescillendi

Kastamonu Üniversitesi, 2023 yılında ihtisaslaşma sahası olan ormancılık ve tabiat turizmi başta olmak üzere endüstriyel tasarım, patent ve faydalı model çalışmalarına ağırlık verdi. 2021 yılında Kastamonu Üniversitesi 3 müracaat, 2022 yılında 8 ve 2023 yılında ise 8 adet endüstriyel tasarım müracaatı gerçekleştirdi. 3’ü 2022 yılında, 10’ı ise 2023 yılında olmak üzere toplamda 13 tasarım Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Tescil edilen tasarımlar arasında Kastamonu Üniversitesi tarafından 2022 yılında düzenlenen Ulusal Ahşap Oyun ve Oyuncak yarışmasında ödül alan tasarımlar da yer alıyor. Kastamonu Üniversitesi’nin 4 tasarım müracaatı yayımda yer alırken, 2 tasarıma ait tescil süreci ise devam ediyor.

Rektör Topal’dan Teşekkür

Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi’nin yakalamış olduğu bu ivmede emeği geçen tüm akademik ve idari personelimize elde edilen başarıları için teşekkür etti. Rektör Topal açıklamanın devamında, üniversitelerde patent farkındalığının ve teknolojik gelişmenin önemine vurgu yaparak üniversitelerde patent farkındalığının artırılması ve Türkiye’nin teknolojik gelişmesinde önemli yer tutan buluş faaliyetlerini sürekli teşvik eden ve ülkemizde fikri, sınai mülkiyet haklarının gelişimi için üniversitelere verdikleri desteklerden ötürü Türk Patent ve Marka Kurumu'na teşekkür etti.

Rektör Topal ayrıca üniversitelerde Ar-Ge ve patent çalışmalarına vurgu yapan, bilimsel çalışmaları teşvik edip destekleyen Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyelerine şükranlarını sundu.

Özel Haber

Bakmadan Geçme