KÜ'den, AD Scientific Index'te başarı

Uluslararası ölçekte çalışmalar yapan ve bir derecelendirme kuruluşu olan AD Scientific Index tarafından 2023 yılı için yapılan sıralamada, Kastamonu Üniversitesi 44 akademisyeni ile yer alarak bir başarı elde etmiş oldu.

Bilim insanlarının son 6 yılda yaptığı çalışmalarda h-indeksi, i10 indeksi ve atıf sayısı kriterlerini esas alarak akademik bir başarı analizi yapan AD Scientific Index, Üniversite, Konu, Ülke, Bölge ve Dünya kategorilerinde başarı listelerini paylaşıyor.  Bu yılki sıralamada Kastamonu Üniversitesi’nde h-index değeri 15’in üzerinde olan 44 akademisyen yer aldı. Listenin ilk üç sırasında Doç. Dr. Hakan Şevik, Prof. Dr. Yavuz Demirel, ve Prof. Dr. Fatma Kandemirli isimli akademisyenler yer aldı.  

DÜNYADA BİN 641’İNCİ OLDU

Bu sıralamaya göre Kastamonu Üniversitesi dünyada 22 bin 386 kurum arasında bin 641’inci sırada, ülkemizde ise 209 üniversite arasında 40’ncı sırada, sadece devlet üniversitelerini baz alan kategoride ise 30’uncu sırada, 2000 yılı sonrasında kurulan bütün üniversiteler arasında 8’inci sırada, son olarak 2000 yılından sonra kurulan tüm devlet üniversiteleri arasında ise 3’üncü sırada yer alarak oldukça ciddi bir başarı elde etti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, akademisyenleri yaptıkları çalışmalardan ve elde edilen başarıdan dolayı kutlayarak önümüzdeki yıllarda da Ar-Ge ve bilimsel çalışmalarını gerek nitelik gerekse nicelik bakımından ileriye taşıma hedefinde olduklarını ifade etti. Rektör Topal, akademik çalışmalar için her zaman teşvik edici ve yönlendirici yaklaşımları ile akademisyenlere destek veren Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine teşekkür etti.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme