• Haberler
  • Genel
  • KÜ'den URAP Dünya Sıralamasında Dev Sıçrayış

KÜ'den URAP Dünya Sıralamasında Dev Sıçrayış

Kastamonu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yapılan URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarının hazırladığı URAP 2023-2024 dünya sıralamasında 152 sıra birden yükselerek 2 bin 287'nci oldu.

KÜ'den URAP Dünya Sıralamasında Dev Sıçrayış
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Başarılarını sürdüren Kastamonu Üniversitesi son üç yılda 204 basamak yükseldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren University Ranking By Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı 19 Aralık 2023 tarihinde 2023-2024 Dünya Sıralamasını açıkladı. Üniversitelerin bilimsel yayınların kalitesine, miktarına ve atıf sırasına göre belirlenen kriterlere göre dünya genelinde 3 bin üniversite sıralandı.  2023-2024 döneminde Türkiye’den 208 üniversite arasında 118 üniversite sıralamaya girebilirken Kastamonu Üniversitesi, 118 üniversite arasında 70’nci sırada kendine yer buldu. Üniversitelerin 2022’de ürettikleri makale sayısı ile 2022’den geriye doğru 5 yıllık bir değerlendirmeyle atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, toplam yayın etkisi, toplam atıf etkisi ve uluslararası iş birliği alanlarındaki performansına göre sıralandığı URAP 2023-2024 dünya sıralaması açıklandı.

‘Kastamonu Üniversitesi Akademik Camiadaki Başarılarına Yenisini Ekledi’

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından açıklanan verilerine göre üniversitenin Dünya’da ilk 3 bin üniversite arasında 152 sıra yükselmenin gururu ve sevincini yaşadıklarını belirterek, sürdürülebilir başarının adı olan Kastamonu Üniversitesi’nin akademik camiadaki başarılarına yenisini eklediklerini ifade etti. Rektör Topal, ayrıca son üç yılda dünya sıralamalarında 204 basamak yükselerek bilimsel yayın sayısı ve kalitesi ile ulusal ve uluslararası platformlardaki başarılarını üst seviyeye çıkardıklarını söyleyerek çıtayı daha da yükseğe taşımak için çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Hem ulusal hem de uluslararası başarıların elde edilmesinde her türlü desteği sağlayan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyeleri ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a teşekkürlerini ileten Rektör Topal, bu desteğin üniversitenin ulusal ve uluslararası alanda tanınmasına büyük katkı sağladığının altını çizdi.

Rektör Topal; “Her geçen yıl gözle görülür bir yükseliş sergileyen, üniversitemizin dünya sıralamasına girmesine katkı sunan ve emek veren değerli çalışma arkadaşlarımızı ve çalışmalara destek veren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarımızın katlanarak devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Bakmadan Geçme