KÜ, Kazakistan ile İş Birliği Yapacak

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kazakistan'ın Karaganda Buketov Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurlan Dulatbekov ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.

Heyette; Karaganda Buketov Üniversitesi’nden Rektörlük Ofisi Başkanı Serik Kalkamanov, Yabancı Diller Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tleuzhanova Gulnaz Koshkımbayevna, Kimya Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Prof. Nurmaganbetova Margarita Taukenovna, Fiziksel Kültür ve Spor Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Adanov Kuanyshbek Bulanovıch, Türkiye’deki Üniversitelerle İş Birliği ve Proje Koordinatörü / Türk Dili Okutmanı Asuman Ergün yer aldı.KÜ, Kazakistan ile İş Birliği Yapacak

Görüş Alışverişinde Bulundular

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Atalan, Prof. Dr. Ömer Küçük ile Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Doç. Dr. Öztürk Akçaoğlu da hazır bulundu. Görüşmede, iki üniversite arasında potansiyel iş birliği alanları ve ortak projeler üzerine yapılabilecek çalışmalar ele alındı.

Ziyaretin ardından heyetler arasında gerçekleşen görüşmede; Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Karaganda Buketov Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Turizm Bölümü, ayrıca Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Karaganda Buketov Üniversitesi Filoloji Fakültesi Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümleri arasında çift diploma programları başta olmak üzere iş birliği olanakları ve çeşitli alanlar üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Rektörler Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Prof. Dr. Nurlan Dulatbekov başkanlığındaki görüşmede, Kastamonu Üniversitesi'nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Serhat Yılmaz, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin Sökmen, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Şener, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Baydil ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Aydın, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Topal, Dış İlişkiler Ofisi Genel Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Öztürk Akçaoğlu ve İkili Anlaşmalar ve Protokoller Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Osman Sabri Kesbiç, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Söylemez ile Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kutay Oktay da hazır bulundu.

İş Birliği Protokolü İmzalandı

Gerçekleşen ziyaret sonrasında heyet, Kastamonu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı'nı gezerek incelemelerde bulundu. İnceleme gezisinin ardından iki kurum arasında "Kazak ve Türk Dilleri ve Edebiyatları Alanında Uluslararası Ortak Yüksek Lisans Eğitim ve Öğretim Programı Tesisine" ilişkin protokol imzalandı. Karaganda Buketov Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, imzalanan protokolle iş birliğinin genişletildiğini ve bu belgenin iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağları daha da güçlendireceğine inandıklarını belirtti. Protokolün, iş birliği potansiyelini daha etkin bir şekilde kullanmasına olanak tanıyacağını vurgulayarak, ziyaretleri ve iş birliği için Karaganda Buketov Üniversitesi heyetine teşekkür etti.

‘Türkiye ile Kazakistan Arasındaki İlişkilerin Derinleşmesine Katkı Sağlayacak’

Karaganda Buketov Üniversitesi Rektörü Dulatbekov ise, Kastamonu Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu tür iş birliklerinin öğrenci ve akademisyenlerin kültürel ve akademik deneyimlerini artıracağına inandıklarını, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin derinleşmesine katkı sağlayacağını belirtti ve misafirperverliklerinden ötürü Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal'a teşekkür etti. Ziyaret, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu. 

Bakmadan Geçme