• Haberler
  • Eğitim
  • KÜ'nün İklim Değişikliği Projesine TÜBİTAK'tan Destek

KÜ'nün İklim Değişikliği Projesine TÜBİTAK'tan Destek

Ormancılık ve Tabiat Turizmi alanında ihtisaslaşan Kastamonu Üniversitesi (KÜ) projelerine bir yenisi daha eklendi.

TÜBİTAK 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Kastamonu Üniversitesi akademisyenlerinden Öğr. Gör. Berkan Güngör’ün yürütücülüğünü yaptığı, “İklimin Geleceği: Geleceğin İklimi II” başlıklı proje destek almaya hak kazandı.

İklim Olaylarına Karşı Aksiyon Alma Konuları Üzerine Durulacak

İlki 2022 yılında TÜBİTAK tarafından desteklenen ve tekrar destek almaya hak kazanan İklimin Geleceği: Geleceğin İklimi II projesinde önlisans, lisans ve lisansüstü programlarda örgün eğitimlerine devam eden gençlerin, interaktif uygulamalarla iklim değişikliği konusunu çeşitli boyutlarıyla ele alarak konuya dair bilgi seviyelerini artırmak amaçlanıyor. Bu proje ile katılımcıların tabiatı koruma ve tabiat ile uyumlu yaşama bilinci kazanmaları, uzman eğiticiler ile birlikte kamu politikaları geliştirmeleri, yerel, ulusal ve uluslararası çevre çalışmalarına katılmaları ve aktif olmaları hedefleniyor. Ayrıca proje kapsamında sel, kuraklık ve yangın gibi aşırı iklim olaylarına karşı aksiyon alma konuları üzerine de durulacak.

18 Ağustos-23 Ağustos, 30 Eylül-2 Ekim ve 14 Ekim tarihleri arasında üç etapta gerçekleştirilecek olan proje kapsamında 12 atölye çalışması, 40 saat eğitim programı ve 3 bilimsel gezi yer alıyor. Proje sonucunda 1 editöryal kitap, 1 sergi, 2 çalıştay, 2 panel, 1 sempozyum ve 1 fidan dikim faaliyeti yapılmış olacak.

Kastamonu Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı ve İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Küçük, Rektör Yardımcısı Teknokent ve TTO Genel Müdürü Prof. Dr. Kasım Yenigün, Öğr. Gör. Ahmet Tabanlıoğlu ve Öğr. Gör. Mehmet Fırat Olgun uzman olarak yer alacak. Projede ayrıca Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Turan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Erdem, Kastamonu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Dr. Suat Tüfekci, Kastamonu Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Tolga Ulusoy, Doç. Dr. Alperen Kaymakcı, Doç. Dr. Burhan Sevim, Doç. Dr. Erol Tekin, Doç. Dr. Önder Tor, Doç. Dr. Miraç Aydın, Dr. Öğr. Üyesi Serap Yıldız İlden, Dr. Öğr. Üyesi Özkan Evcin, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karamanoğlu, Öğr. Gör. Feyza Kılınç Tayfun, Öğr. Gör. Zuhal Arife Küçük eğitmen olarak yer alacak.

Kastamonu 3 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nden Dr. Cihangir Küçük sağlık personeli, Üniversitemizden Öğr. Gör. Kazım Yasin Özbey ile lisansüstü öğrenciler Esmanur Gedik, Özge Damla Başar, Sena Sarıca, Sümeyye Nur Sezgin, Zeynep Buse Güngör ve Zeynep Yazıcı da rehber olarak yer alacak ve böylece proje kapsamında paydaş 2 üniversite, 4 kamu kurumu ve 1 özel kuruluştan toplam 4 uzman, 14 eğitici, 7 rehber ve 1 sağlık personeli görev yapmış olacak.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi’nin iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilirlik konularına verdiği önemi vurgulayarak, projenin bu çabaların bir yansıması olduğunu belirtti. Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini söyleyen Rektör Topal projede emeği geçenleri tebrik ederken, teşvikleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine şükranlarını sundu. Ayrıca, proje çalışmalarında kuruma verdiği desteklerden dolayı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkür etti.  

Özel Haber

Bakmadan Geçme