KÜ'nün Potansiyelini Yükseltecek Konferans

Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu'nda Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Kurumsal Büyük Veri Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Adem Kalınlı'nın katılımı ile 'Yükseköğretimde Veriye Dayalı Stratejik Yönetim ve Kastamonu Üniversitesine Genel Bakış' konferansı düzenlendi.

Konferansa, Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Atalan, Prof. Dr. Kasım Yenigün, Prof. Dr. Ömer Küçük, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Kalınlı ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Konferansta konuşan ODTÜ Kurumsal Büyük Veri Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Adem Kalınlı, Üniversite Sıralama Sistemleri, Türkiye’deki Üniversitelerin Durumu, Yeni Yükseköğretim Sistemi ve Yükseköğretimde Stratejik Yönetim, Yükseköğretimde Performans Yönetimi (Kurumsal Karne Modeline Dayalı AVESIS ve APSIS Örneği), Araştırma Üniversitesi Performans Göstergeleri, Yükseköğretimde Veri Yönetimi ve Ar-Ge Yönetimi, Açık Arşiv ve Açık Bilim, Kastamonu Üniversitesi’ne Yönelik Değerlendirmeler, Yükseköğretim Kurumlarındaki Başarılı Uygulama Örnekleri gibi konu başlıklarında bilgilerini aktardı.

‘Bilgi Katma Değere Dönüşmeli’

Prof. Dr. Kalınlı gerçekleştirdiği sunumda günümüzde elde edilen bilgilerin çok hızlı bir şekilde yenilendiğini söyleyerek bilimsel bilgilerin katma değere dönüşmesi gerektiğinin altını çizdi.  Bilginin katma değere dönüşüm sürecinde hem bilgiye ulaşma hem de kurumun kaynaklarını doğru kullanılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kalınlı, bilgi odaklı tecrübelerin herkesle paylaşılabilir olması ve görünür olması gerektiğini vurguladı.

‘Devletten Üniversitelere 400 Milyon TL’lik Destek’

Sunumunda yükseköğretim kurumlarında veri yönetiminin önemi, stratejik eylem planı ve kurumsal gelişim gibi konulara değinen Prof. Dr. Adem Kalınlı, üniversitelerin ülkelerin kalkınmasına yapacağı katkının hayati öneme sahip olması nedeniyle yükseköğretimde kalite ve üretkenliğin iyileştirilmesinin uzun yıllardır birçok ülkenin gündem maddesi olduğunu söyledi. Bu nedenle devletin de üniversitedeki eğitimin iyileştirilmesine yönelik politikalar izlediğini belirten Prof. Dr. Kalınlı, 2024 yılında devletin araştırma üniversitelerini desteklemek amacıyla 400 milyon TL’lik destek verdiğini ifade etti.

‘Uluslararasılaşma Şart’

Yükseköğretim kurumlarının, beklentileri karşılamak ve yüksek performans göstermek için uluslararası önde gelen üniversiteler arasında konumlanabilmesi için veriye dayalı etkili politika ve stratejiler hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kalın, Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerin veri toplama ve işleme dayalı politikalara1800’lü yıllarda başladığını, bunun da günümüze kadar gelen bir gelenek olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Kalınlı, yapılan çalışmaların görünür olması için üniversite yönetiminin akademisyenleri yönlendirmesi gerektiğini hatırlatarak akademik personelin yıl boyunca çalışmaları hakkında üniversite yönetimine hesap verebilir bir sistemi kullanması gerektiğini vurguladı.

Kastamonu Üniversitesi’nin Başarıları Göz Dolduruyor

Dünya sıralamalarında Kastamonu Üniversitesi’nin dramatik şekilde yükseldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kalınlı Ormancılık ve Tabiat Turizmi alanında ihtisaslaşmış bir üniversite olmanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında Kastamonu Üniversitesi’nin potansiyelinin yüksek olduğu ve bunun için de atılması gereken adımları aktardı. Bölgesel Kalkınma odaklı bir Üniversite olarak devletten 20 Milyon TL devlet desteği aldığını söyleyen Prof. Dr. Kalınlı, Kastamonu Üniversitesi’nin doktor öğretim üyesi başına düşen akademik çalışma ve atıflarda ortalamanın üzerinde olduğunu ve uluslararası iş birliği çerçevesinde gerçekleşecek projelerin sayısının artması, doktora eğitiminde öğrenci ve yayın sayılarının artması ile üniversitemizin ulusal ve uluslararası sıralamalarda yükseleceğinin altını çizdi. Öğrencilerin, ailelerin ve işveren olmak üzere pek çok kişinin okuduğu okulun ulusal ve dünya sıralamalarında nerede olduğuna dikkat ettiğini söyleyen Prof. Dr. Kalınlı sürekli değişen dünyada eğitim ve eğitimcinin çalışmalarının görünür olmasının önemli olduğunu vurguladı.  

Program sonunda Prof. Dr. Adem Kalınlı’dan sonra kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi olarak sahip olduğu potansiyeli keşfetmeye yardımcı olduğu için Prof. Dr. Kalınlı’ya teşekkür ederek, Kastamonu Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası alanda daha görünür olması için herkese iş düştüğünü ifade etti.  Rektör Topal ayrıca çalışmaların görünür olması için izlenecek politikalarda hızlı bir şekilde yapılanmaya gidileceğini söyledi.

Konferans, Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal tarafından Prof. Dr. Adem Kalınlı’ya teşekkür belgesi ve hediye takdimi ile fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Bakmadan Geçme