Küçükbaşta Hedef 100 Bin Artış

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başlatılan, 'Köyüme Dönmek İçin Bir Sürü Nedenim Var' Projesi Protokol İmza Töreni dün Vali Meftun Dallı'nın makamında gerçekleştirildi.

Valilik makamında gerçekleşen imza törenine Tarım ve Orman  İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Adem Canbaz, Ziraat Bankası Bölge Yöneticisi Tahir Ceylan,  Ziraat Bankası Şube Metin Özcivelek ve Ziraat Bankası Nasrullah Şube Müdürü Şube Müdürü İlknur Özdemir katıldı. 

Protokol töreninde konuşan Vali Meftun Dallı, “Bildiğiniz gibi bölgemizde özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda bir eksiğimiz var. Eksiği kapatmak için 2021 yılından itibaren bir çalışma başlatmış arkadaşlarımız. Üretici başına 400 bin TL Ziraat Bankası kredisi verecek” dedi.

“ŞARTLARI TAMAMLAYAN SINIRSIZ SAYIDA ÜRETİCİYİ DESTEKLEYEBİLİRİZ”

Proje hakkında bilgi veren Ziraat Bankası Bölge Yöneticisi Tahir Ceylan; “Bir sayı sınırımız yok. Şartları tamamlayan sınırsız sayıda üreticiyi destekleyebiliriz. Koşulları sağlayan ön koşulları sağlayan bütün üreticilerimize bu konuda finansal destek verebiliriz. 400 bin TL’ye kadar hayvan alımı ve ahır tadilatı için finansman sağlayabiliyoruz” şeklinde konuştu. 

Projeden beklentilerini dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu; “Bizim il müdürlüğü olarak bu projeden beklentimiz 5 yıl içinde küçükbaş hayvan sayısını 100 bin adet daha arttırmak” dedi. 

KÖYÜME DÖNMEK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ

Proje hakkında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede; “2022 yılında 1 etap, 2023 yılında 2 etap olmak üzere toplamda 3 etap yapılmıştır. 2022 yılı 1’inci Etap 16 Mayıs-16 Haziran tarihleri arası; 2023'e ait olan 2’nci etap 3 Temmuz’da başlamış, 31 Temmuz’da son bulmuştur. 2023’e ait 3’üncü Etap Eylül 15 başlamış, Ekim 31’de son bulmuştur. 2022 yılına ait 1’inc etap Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğünce gerekli kontrol ve incelemelerin ardından; 11 üreticiye onay verilmiştir. Bu kapsamda 919 küçükbaş hayvan için kredi kullandırılmıştır. Bu kredi tutarı 200 bin TL canlı hayvana 50 bin TL yem olarak banka tarafından kullandırılmıştır. 2023 yılında düzenlenen 2’nci etap başvuruları; 3 Temmuz 2023 tarihinde başlamış olup, 31 Temmuz 2023 tarihinde sonlandırılmıştır. Araç’tan 3, Taşköprü’den 2, Azdavay’da 1, Tosya’da 3 kişi banka tarafından değerlendirilmektedir. 2023 yılında düzenlenen 3’üncü etap başvuruları 15 Eylül’de başlamış, 31 Ekim’de son bulmuş, işlemler devam etmektedir. Komisyon kararları ilçe Müdürlüklerinden beklenmektedir” denildi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme