Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 'Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş' sloganı ile kurban bağışından bulunmak isteyen hayırseverlere duyuru yapıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganı ile kurban bağışından bulunmak isteyen hayırseverlere duyuru yapıldı. Vakıf tarafından yurtiçi kurban bağışları 5 bin 950 TL, yurtdışı kurban bağışları 2 bin 750 TL olarak duyuruldu. 

Yurtiçi kurban bağışlarına ilişkin olarak Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapılan duyuruda; “Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, birçok güzelliği ve manayı içerisinde barındırması bakımından da önemlidir. Kurban olur insan, kestiği/kestirdiği kurbanlar ile. Ulaşır takvası ve niyeti ameliyle beraber. Yaklaşır Allah’a, yakınlaşır kardeşlerine onları görmese bile. Bu şuur ve ihlasla, keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, bu ibadetin dini hükümler doğrultusunda ve amacına uygun şekilde ifasını sağlamak için ‘Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde’ vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu düzenlenmektedir. Vekâletini aldığımız Vacip, Adak, Akika, Şükür ve Nafile kurbanlarınızı, ülkemizde İslami usullere göre ‘Türkiye Diyanet Vakfı Güvencesiyle’ kesiyor ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Vekaleten kurban bağışınızı gerçekleştirirken, adına kesim yapılmasını istediğiniz kişinin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açıklama kısmında yer alan isimler adına kesim gerçekleştirilmemektedir. Kurbanınızın kesileceği il Vakfımız tarafından yapılan planlamalar doğrultusunda belirlenmekte olup, söz konusu ilin şartlarına ve o bölgedeki hayvan türüne göre kurbanınız küçükbaş veya büyükbaş olarak kesilebilmektedir. Bu kapsamda bağış sırasında il veya küçükbaş/büyükbaş tercihi yapılamamaktadır” denildi.

“MAĞDUR GÖNÜLLERE BAYRAM COŞKUSU YAŞATALIM”

Türkiye Diyanet Vakfı, yurtdışı kurban bağışlarıyla ilgili olarak ise; “İbadet şuuru ile büyükbaş ve küçükbaş olarak kestiğimiz kurbanlarınızı dünyanın farklı coğrafyalarında, yardımlarınızı bekleyen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kategorimizin sadece ‘yurtdışı kurban’ şeklinde olması, kesilecek kurban türü niyetinin size ait olması; yani bizce bilinmesinin gerekli olmaması, bizim sizlerin niyetine kurbanınızı kesme faaliyeti yürütmemiz nedeniyledir. Gelin, kurban ibadetimizi ifa ederken mahzun ve mağdur gönüllere bayram coşkusu yaşatalım. Vekaleten kurban bağışınızı gerçekleştirirken, adına kesim yapılmasını istediğiniz kişinin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açıklama kısmında yer alan isimler adına kesim gerçekleştirilmemektedir. Kurbanınızın kesileceği ülke Vakfımız tarafından yapılan planlamalar doğrultusunda belirlenmekte olup, söz konusu ülkenin şartlarına ve o bölgedeki hayvan türüne göre kurbanınız küçükbaş veya büyükbaş olarak kesilebilmektedir. Bu kapsamda bağış sırasında ülke veya küçükbaş/büyükbaş tercihi yapılamamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Bakmadan Geçme