Küre'de Hayat Boyu Öğrenme Haftası Kutlandı

Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlaması ve sergi büyük ilgi gördü.

Küre Kaymakamlığı, Küre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Küre Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nce Düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinlik Programı ve 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında açılan kurslarda üretilen el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği, Sergi Açılışı Küre Kaymakamı Zübeyde Aslan, Belediye Başkanı Salih Turan, protokol üyeleri ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Küre Milli Eğitim Müdürü Oğuz Yılmaz tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başlayan program, Halk Oyunları, Müzik Dinletisi, taekwondo gösterisi ve belge töreniyle devam etti. Sergi açılışı kurdelesi Kaymakam Zübeyde Aslan, Belediye Başkanı Salih Turan ve Protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. El emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği stantları gezen Kaymakam Zübeyde Aslan ve Belediye Başkanı Salih Turan emeği geçenlere teşekkür etti.

‘2006 Yılından İtibaren Şu Anki Binamızda Hizmet Vermekteyiz’

Küre Milli Eğitim Müdürü Oğuz Yılmaz yaptığı konuşmasında, “Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlama programına hoş geldiniz.  Hayat Boyu Öğrenme Haftası, adından da anlaşılacağı üzere öğrenmenin bir ömür boyu sürdüğünü, öğrenmenin belli bir yaşının olmadığını ifade etmektedir. Hayat boyu öğrenmede, eğitim ve öğretim faaliyetleri içerisinde bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayacak şekilde öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Küre Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 1979 yılında hizmete girmiştir. 2006 yılına kadar Belediye Binası'nda hizmetine devam etmiş. 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü şu an kullandığımız binayı satın alarak hizmete sunmuştur. 2006 yılından itibaren şu anki binamızda hizmet vermekteyiz” dedi.

‘14 Tane Kursumuz Devam Etmektedir’

Açıklamalarına devam eden Yılmaz; “Küre Halk Eğitimi Merkezi olarak 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında halkımızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Kurs Programları modülünde yer alan programlardan genel ve mesleki teknik kurslar açılmıştır. 10 alanda 50 kurs açılmış olup bu kurslardan 11 tanesi genel kurs, 27 tanesi mesleki ve teknik kurslardır. Ayrıca ilçemizde faaliyet gösteren ETİ Bakır A.Ş. ile yapılan yerel protokol çerçevesinde işbirliği halinde 13 tane operatörlük kursu açılmış. Bu kurslardan 36 tanesi tamamlanmış. 14 tane kursumuz devam etmektedir. Açmış olduğumuz kurslara katılan kursiyerlerden 486 kursiyer belge almıştır. Kurslarını başarıyla tamamlayan veya kurslarına devam eden kursiyerlerimizi tebrik ediyor, bilgi ve becerilerinin gelişmesinde önemli katkılar sunan öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Açık Ortaokul ve Açık Lise İş ve işlemleri Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzce yürütülmekte olup, açık ortaokula kayıtlı 9, açık liseye kayıtlı 148 öğrencimiz bulunmaktadır. 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında kurumumuzca sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında ilköğretim ve orta öğretim öğrencileri arasında satranç turnuvası ve kurumlar arası voleybol turnuvası düzenlenmiştir. Yürütmekte olduğumuz Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerimize desteklerden dolayı  Sayın Kaymakamımız Zübeyde Aslan başta olmak üzere, Belediye Başkanımız Sayın Salih Turan’a, paydaşlarımızdan Küre ETİ  Bakır A.Ş ye, daire amirlerine, Küre esnafına, Küre halkına, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü  idarecilerine, okullarımızdaki idareci ve öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ederim” dedi.

Bakmadan Geçme