Mardin'den geldi, bir neslin umudu oldu!

Özel öğretmenlik yapan Nurullah Filiz (30) üniversite öğrenimi için geldiği Kastamonu'da kalarak öğrencilere umut olmaya devam ediyor.

10 sene önce Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği Bölümü’nü kazanan Nurullah Filiz memleketine geri dönmeyi reddederek Kastamonu’da yaşamaya devam etti. Çeşitli STK’larda ve derneklerde görev yapan Filiz, binlerce gence destek oluyor.

“4 STK, 2 DERNEKTE GÖNÜLLÜYÜM!”

Kastamonu’ya yaklaşık 10 sene önce geldiğini söyleyen Filiz; “Kastamonu tabelasından içeri girdiğim andan itibaren kendimi Kastamonulu gibi hissettim. Doğasına aşık oldum, insanına hayran kaldım. Bir an bile olsun kendimi gurbette hissetmedim. Bu aziz memlekette yaşıyorum ve bu memlekete borcumu ödemek için AKUT, Yeşilay, Kızılay, AFAD, TEMA ve KADASK, Öğrenme Tasarımı gibi kuruluşlarda gönüllü olarak çalışıyorum. Ben Fen Bilgisi öğretmeniyim. Zor şartlar altında okudum. Henüz iki yaşındayken babamı kaybettim. Baba hasreti ile büyüdüm. Mardin ilinin yaşam şartları çok zordu. Ne yazık ki belli bir ekonomimiz yoktu. Annem ben ve 4 kardeşime hem analık hem babalık yaptı. Hepimiz okuduk. Ben öğretmen oldum. Benim yaşadığım zorlukları çevremdekiler yaşamasın diye gelecek vadeden ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz ders veriyorum. Kastamonu AFAD ile birlikte yüzyılın felaketi depremde 1 hafta Hatay’da kaldım. Bir lokma ekmeğimi oradaki kardeşlerimle paylaştım. Aç kalmak zordur geceleri aç kalanlar uyuyamaz” ifadelerini kullandı. 

“ÇOCUKLARA DOĞADA YAŞAM BECERİLERİ EĞİTİMİ VERİYORUM”

Nurullah Filiz son olarak; “Kastamonu’nun doğası bambaşka; çeşitli kulüpler ile doğa yürüyüşlerine çıkıyorum. Lisans son sınıfta Kastamonu Üniversitesi Bilim Araştırma Projesinde araştırmacı olarak çalıştım. Eğitim Fakültesinde Eğitim Teknolojilerinde yüksek lisans yaparak çeşitli akademik yayınlar yaptım. Kızılay kamplarında öğrencilere lider eğitmenlik yaptım. Yeşilay şubesinin kurulumunda destek oldum ve Yeşilay kulübüne başkanlık ettim. Çocuklarla Doğa Projeleri yaparak valilik, belediye, gençlik spor işbirliğinde Doğadaki Genç Projesinde yürütücülük yaptım. Dağcılık ve Doğa Sporları derneğinde aktif lisanslı sporcu olarak Kastamonu’nun doğal güzelliklerinde doğa sporları yapıyorum. Çocuklara Doğada Yaşam Becerileri eğitimi veriyorum” dedi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme