Meteor yağmurunu Ilgaz'da izlediler

Gökyüzünü aydınlatan meteor yağmurunu izlemek isteyen vatandaşlar, Ilgaz Dağı'nın eteklerinde kamp kurdu. 

Türkiye'nin çoğu yerinden çıplak gözle seyredilebilen perseids meteor yağmuru yaşandı.

Ilgaz'da da vatandaşlar kamp kurarak bir yandan çaylarını yudumlarken diğer yandan perseids meteor yağmurunu izledi. Soğuk havaya aldırış etmeden 10 derece sıcaklıkta perseids meteor yağmurunu izleyen vatandaşlar, birbirleriyle sohbet ederek keyifli zaman geçirdi.

Görsel şölenin yılda sadece bir defa gerçekleştiği bilinirken, uzmanlar şehir ışıklarından uzak karanlık bölgeleri tercih edenlerin saatte yaklaşık 100 meteoru gözlemleme fırsatı yakalayabileceğini belirtiyor.

“PERSEİDS METEOR YAĞMURUNU İZLEMEYE GELDİK”

Arkadaşlarıyla birlikte Kastamonu kırsalında perseids meteor yağmurunu izlemeye geldiklerini belirten amatör olarak Astrofotoğrafçı Murat Helvacıoğlu, “Bu akşam 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece, perseids göktaşı yağmurunun en yoğun olduğu gece. Perseids göktaşı yağmuru, Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldızın yörüngesinde bıraktığı materyallerin Dünyaya girmesiyle oluşuyor. Bıraktığı toz ve gaz parçacıkları Dünya atmosferinden girerek yanarak yok oluyor. Bunu bizlerde göktaşı yağmuru şeklinde gözlemliyoruz. Saatti 120 adede kadar çıkabileceği belirtiliyor ama pratikte bizler bu kadar gözlemleyemedik. Bizlerde, bu akşam arkadaşlarımızla birlikte Kastamonu kırsalında böyle bir etkinlik yapalım istedik. Hem merakımız gitsin hem de bir araya gelmişken güzel muhabbet edelim istedik. O nedenle burada olmaktan mutluyuz” dedi.

“SOĞUK HAVAYA RAĞMEN BU GÜZELLİKLERİ İZLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Ilgaz Dağı’nda havanın bir hayli soğuk olduğunu söyleyen Helvacıoğlu, “Gerçi bu Kastamonu’nun rutin havası ama Türkiye’nin sıcaklıkla kavrulduğu zaman da bayağı soğuk oluyor. Kastamonu’da şu anda çiğ problemi var. Optik aletlerimiz bir hayli çiğ ile kaplandı. Ağustos ayında 10 derece sıcaklıkta arkadaşlarımızla bir aradayız. Burada bu güzellikleri izlemeye çalışıyoruz. Bundan mutlu da oluyoruz. Çektiğimiz soğuğa da değiyor” diye konuştu.

“ŞU ANA KADAR 20 TANE CİVARINDA GÖZLEMLEDİK”

Perseids meteor yağmurunu izlerken çok heyecanlandığını ifade eden Seda Özdemir ise “Yıllardır bu anı çok merak ediyorduk. Bugün de burada böyle bir etkinlik olduğunu öğrendik. Eşim ile birlikte izlemeye geldik. Çok heyecanlı, şu ana kadar 20 tane civarında gözlemledik. Büyükleri var, küçükleri var. Çok koyu sarı renkli olanları var. Herkese tavsiye ediyorum. Çok heyecanlı bir akşam” şeklinde konuştu.

“ÇAYIMIZI İÇERKEN BİR YANDAN DA GÖKTAŞI YAĞMURUNU İZLİYORUZ”

Ilgaz Dağının havasında çaylarını içerken bir yandan da göktaşı yağmurunu izlediklerini belirten Sinan Kendirci de “Murat arkadaşımız ile birlikte yıllardır tanışıyoruz. Murat, amatör astrolog. Bu kendisindeki merakı bizlere de geçirdi. Bu akşamda bizlere gözlem olacağını, göktaşı yağmuru olduğunu söyledi. Bizlerde Ilgaz Dağının eteklerine geldik. Hem Ilgaz Dağının havasında bir yandan çayımızı içerken bir yandan da gökyüzünü izleyerek göktaşı yağmurunu izlemeye geldik. Çok keyif bir akşam. Biraz soğuk ama bu, Kastamonu’nun her zamanki soğuğu. Bu her şeye değiyor tabii ki bu heyecan, bu kainattaki olaya şahit olmak bize de nasip oldu. Güzel bir akşam” ifadelerini kullandı.
 

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme