O Günü Dün Gibi Hatırlıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1925 yılında Şapka İnkılabı için Kastamonu'ya geldiği günü, 105 yaşındaki Huriye Kastamonulu dün gibi hatırlıyor.

Saraçlar Mahallesi’nde tek başına yaşamını sürdüren Kastamonulu’nun 4 çocuğu ve 9 torunu bulunuyor. Huriye Nine, Atatürk’ü dünya gözüyle görme şansı bulduğu için kendini çok şanslı hissediyor. Atatürk’ü 1925’te Şapka İnkılabı için Kastamonu'ya gerçekleştirdiği ziyareti sırasında gördüğü dile getiren Kastamonulu; “Öğretmenlerimiz ‘Atatürk geldi, sizi öğleden sonra götüreceğiz.’ dedi. Bizi sıraladılar, ‘Atatürk’ü dinleyin’ dediler. O gün hocamız bile ağladı. Atatürk bir konakta nutuk verdi herkes alkışladı. Bize şapkasını çıkararak selam verdi. Bastonu da koltuğunun altındaydı. O gün mutluyduk. ‘Ata’mızı gördük’ diye arkadaşlarımızın hepsi sevindi” dedi.

'Rüyama Bile Giriyor'

Kastamonulu, Atatürk’ün gözlerini gördüğünde öğretmenine “Benim gözlerime benziyormuş” dediğini belirterek; “Herkes ‘Çok yakışıklı’ demişti. Kurtardı her yeri, ‘Atatürk’ümüz ölmesin’ diye el çırptık. Memleketimize geldi diye sevindik. Atatürk’ü gördüğüm için çok seviniyorum. Atatürk’ü gördüğüm günü unutmuyorum. Gözümün önüne geliyor. Rüyama bile giriyor, Allah biliyor” diye konuştu.

Atatürk’ün öldüğünü annesi ve babasından duyduğunu Aktaran Kastamonulu, “Ata’mız ölmeseydi keşke” diye çok ağladıklarını her 10 Kasım’da üzüldüğü ve Atatürk için dua ettiğini dile getirdi.

'Konuştukça, Gurur Duyuyoruz'

Kastamonulu’nun en küçük kızı Hatice Koşanoğlu ise dedesinin annesini nüfusa geç yazdırdığı için 93 yaşında gözüktüğünü, aslında 105 yaşında olduğunu belirterek; “Annem her zaman Atatürk’ü gördüğü anı torunlarına ve çevresine anlatır. Annem, o gördüğü günü hiç unutmuyor. Devamlı ‘Gözümün önüne geliyor’ diyor. Bize de anlatıyor fötr şapkası, bastonu, pardösüsü, mavi gözlerini hiç unutmuyor. ‘Çok yakışıklıydı’ diyor. Hepimiz mutlu oluyoruz konuştukça, gurur duyuyoruz” dedi.

Bakmadan Geçme