O Proje Üreticiye 31 Milyon 950 Bin TL Kazandıracak

Kastamonu Devrekani Alibeyoğlu Göleti inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Gövde dolgusu ve dolusavak imalatlarının devam ettiği projede yüzde 35 fiziki gerçekleşme oranı aşıldı.

O Proje Üreticiye 31 Milyon 950 Bin TL Kazandıracak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. O Proje Üreticiye 31 Milyon 950 Bin TL Kazandıracak

Kastamonu Devrekani Alibeyoğlu Göleti inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Gövde dolgusu ve dolusavak imalatlarının devam ettiği projede yüzde 35 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi. Göleti, en kısa sürede tamamlayarak su tutmayı hedeflediklerini açıkladı.O Proje Üreticiye 31 Milyon 950 Bin TL Kazandıracak

Alibeyoğlu Gölet’inde şu anda dolusavak ve gövde dolgu imalatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “Gövde ve yol kazıları, cebri boru imalatlarını tamamladık. 275 bin m3’lük gövde dolgusunun ise 126 bin m3’lük kısmını tamamladık. Çalışmalarımız aralıksız devam edecek. En kısa sürede projeyi bitirip, gölette su tutmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Kastamonulu Üreticilere Yılda 31 Milyon 950 Bin Lira Ek Gelir

4 bin 260 dekar araziye can suyu verecek Alibeyoğlu Göleti bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “Gölet sayesinde çiftçilerimiz modern sulama ile tanışacak 4 bin 260 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak. Kastamonulu üreticiler, 2024 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 31 milyon 950 bin lira daha fazla kazanacak” dedi.

874 Bin M3 Su Depolayacak

Temelden yüksekliği 37 metre olarak projelendirilen Devrekani Alibeyoğlu Gölet’inin gövdesi Ön Yüzü Membran Kaplı Kaya Dolgu tipinde projelendirildi. 874 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 4 bin 260 dekar araziye can suyu verecek. 
 

Özel Haber

Bakmadan Geçme