Ölçer Apartmanı Davasında Ölçü Kaçtı

11 Ağustos 2021'de Kastamonu, Sinop ve Bartın'ı vuran selde 97 kişi öldü. Kastamonu Bozkurt'ta Ölçer Apartmanı'nın çökmesi nedeniyle de 17 kişi öldü. Üç kişi ise hâlâ kayıp.

Müteahhit Mehmet Özkan, inşaat mühendisi Ahmet Ersöz, yapı denetçileri Salim Terzi ve Şadi Yıldırım ile mimar Levent Mutlu’ya İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Tutuklama Kararı Verilmedi

Tek tutuklu sanık olan Özkan, dokuz ay sonra serbest bırakıldı. Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın aktardığına göre yargılama 28 Aralık’ta bitti. Beş sanığa taksirle öldürmekten yedi yıl hapis cezası verildi. Sanıkların yargılama sürecinde davranışları, verilecek cezanın gelecekleri üzerindeki etkisi dikkate alınarak, 5 yıl 10’ar aya indirildi. Tutuklama kararı verilmedi.

Ceza kesinleşirse yatıp yatmayacakları ise belli değil. Bu arada Kastamonu Valiliği ve Devlet Su İşleri’nde görev yapan yedi çalışan hakkındaki soruşturma sürüyor. Avukat Devrim Ulupınar, sanıklara bilinçli taksirle öldürmekten ceza verilmesi gerektiğini savunarak; “Siz iki bina yapmışsınız. Bizimkinin temeli bir metre, diğeri iki metre. Bu bilinçli taksir değil midir? Bir yıl sonra yaptığı binada seli öngörmüş de bizimkini yaparken mi öngörmemiş?” ifadelerini kullandı. (KARAR)
 

Özel Haber

Bakmadan Geçme