Orman yangınları gönüllülerine çağrı

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, olası orman yangınlarında gönüllü görev yapmak isteyen vatandaşlara eğitim vermek için çağrıda bulundu

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan çağrıda; “Havalar ısınıyor. Orman Genel Müdürlüğü olarak biz eğitimlerimizi tamamlıyoruz. Ekipmanlarımız tamam. İsterseniz köyünüzde de eğitim verebiliriz. Yangın gönüllüsü olmak isteyenlere kapımız açık bekliyoruz. Lütfen orman konusunda daha dikkatli olalım ciğerlerimiz yanmasın” diyerek çağrıda bulundu.

Ayrıca; Orman Bölge Müdürlüğü ormanın kahramanlarının 2023 yılı orman yangınları ile mücadele eğitimlerinin devam ettiği belirtildi.

ORMAN YANGINLARI GÖNÜLLÜSÜ

Orman yangın gönüllüsü olabilmek için; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını bitirmiş olmak, en az İlkokul mezunu olmak, sağlık yönünden bir engeli olmamak, adli sicil kaydı olmamak, teorik ve uygulamalı orman yangınları eğitimini almış ve sertifika almış olmak, şartları aranmaktadır. Gönüllü adayları, teorik ve uygulamalı orman yangınlarıyla mücadele eğitimine tabi tutulurlar. Eğitimde yangına müdahale, ilk yardım, kişisel koruyucu donanımların kullanımı, iş güvenliği, orman yangınlarında kullanılan araçlarla ilgili teorik ve uygulamalı eğitimler verilir. Eğitim sonucunda yapılacak sınavlarda 70 ve üzeri not alarak başarı gösterenler orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmaya hak ve yeterlilik kazanarak katılım belgeleri verilir. Gönüllü adaylar, 11 Eylül 2019 tarih ve 30885 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik” kapsamında; orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmak için Orman Yangınları İle Mücadele Başvuru Formu’nu başvuru formunu doldurarak, Orman Bölge Müdürlüğüne/Orman İşletme Müdürlüğüne şahsen yada e-Devlet üzerinden online olarak müracaat edebilirler. Orman Yangınları İle Mücadele Başvuru Formu’na Orman Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 

GÖNÜLLÜLERİN GÖREVLERİ

Gönüllülerin görevleri; orman yangını ihbarı üzerine, kişisel koruyucu donanım, araç ve ekipmanları ile ekip halinde olay yerine hemen intikal etmek. Yangınlara müdahale etmek ve söndürmek. Orman yangınları esnasında her türlü kaza ve mahsur kalma gibi teknik kurtarma gerektiren olaylara müdahale etmek, her türlü arama ve kurtarma çalışmalarını ve ilk yardım hizmetlerini yürütmek. Devlet malını koruma ve uzun süreli kullanabilme anlayışı ile görev yapmak. Kişisel koruyucu kıyafetlerini muhafaza etmek ve bunların temiz ve düzenli bulundurulmasını sağlamak. Alet, edevat ve araçların bakım ve temizliklerini yapmak. Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen diğer eğitim ve tatbikatlara katılmak.

Bakmadan Geçme