Orta Dönem Değerlendirme Misyonu Gerçekleştirildi

KDAKP çerçevesinde yapılan faaliyetlerin değerlendirilmesi amacıyla fon kuruluşu IFAD tarafından gerçekleştirilen orta dönem değerlendirme misyonu Batı Karadeniz illeri saha ziyaretleri yapıldı.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) çerçevesinde yapılan faaliyetlerin değerlendirilmesi ve bundan sonra projenin gidişatına yön vermesi amacıyla fon kuruluşu IFAD tarafından gerçekleştirilen orta dönem değerlendirme misyonu Batı Karadeniz illeri saha ziyaretleri yapıldı.

30 Ekim Pazartesi günü Bartın’dan başlayan Batı Karadeniz illeri saha ziyareti sırasıyla Kastamonu, Sinop ve Çankırı illerindeki İPYB ve proje yararlanıcıları ile yapılan görüşmeler ve uygulama alalarının ziyareti ile sona erdi.

Kastamonu'daki program Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi Ara Dönem Değerlendirme Misyonu Açılış Toplantısı ve Bölge sunumları ile başladı. KDAKP Batı Karadeniz bölgesi faaliyetleri ile ilgili sunum KDAKP Bölge Koordinatörü Dr. Murat Demirbük tarafından yapıldı. Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Cumhur Hakkı Güllü, KDAKP Kastamonu İl Koordinatörü Cihat Sipahi, KDAKP İl Proje Yönetim Biriminden Ziraat Yüksek Mühendisi Şükrü Kaynaş, Uzman Veteriner Hekim Dr. Emre Demirci, Ziraat Mühendisi Özgür İhtiyar, Gıda Mühendisi H. Serra Çetin, Ziraat Teknikeri Yılmaz Kenan'ın hazır bulunduğu açılış toplantısında Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Etüt ve Projeler Daire Başkanlığından Daire Başkanı Dr. A. Şule Özevren, Proje Uygulama Çalışma Grup Sorumlusu Nejla Furtana, İzleme Değerlendirme Çalışma Grup Sorumlusu Cemre Bahar Özcanlı, Ziraat Mühendisi Nejat Aydın, IFAD Ülke Direktörü Liam F. Chıcca, Kırsal Altyapı Uzmanı Michele Pırazzolı, Ülke Programa Sorumlusu Taylan Kıymaz, Değer Zinciri Analisti Marie Edward Mıkhaıl, Cinsiyet Uzmanı Chiqui Arreguı, İzleme Değerlendirme Uzmanı Lilit Saryan, Değer Zinciri Uzmanı Marie Edward Mikhail, Çevre Uzmanı Oliver Mundy, Ekonomi ve Finans Analiz Uzmanı Susanna Santarellı'den oluşan IFAD heyeti, UNDP IFAD Projeler Koordinatörü Güray Balaban, KDAKP Bölge Koordinatörü Dr. Murat Demirbük, Murat Günsel, Sena Saylam, Ender Yeşil, Erhan Baysan, İsmail Borak ve Serkan Mert'ten oluşan UNDP heyeti ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Proje Çalışmaları Yerinde Görüldü

Çarşamba günü Çetmi köyü Süt Toplama Merkezi ziyaret edilerek S.S Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akar tarafından heyete ayrıntılı bir sunum yapılarak proje çalışmaları yerinde görüldü. Öğleden sonra KDAKP tarafından finanse edilen Merkez İmam Köyü Kapalı Sulama Sistemi ziyaret edildi. Kastamonu İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Ogün Yücebıyık, Ziraat Mühendisi Selim Erkeç, Köy muhtarı Muhittin Aydın ve köy sakinleri ile görüşülerek proje sahası gezildi. Perşembe günü Sinop ili proje saha ziyaretlerinin ardından Cuma günü bireysel hibeler kapsamında Devrekani’de 250 m2 sera kurulumu ile Genç Girişimciler Kurulum Hibesi kapsamında Merkez Kayı köyünde yer alan örtü altı sebze yetiştiriciliği proje alanları ziyaret edildi.

Misyon heyeti, bölgede ve İlimizde gerçekleştirilen faaliyetlerden ve ziyaret edilen yerlerdeki çiftçilerin konukseverliğinden son derece memnun kaldıklarını, proje kapsamında gerçekleştirilen başarılı faaliyetlerin MPYB, BPYB, İPYB ve ÇDE'nin özverili çalışmalarının bir sonucu olduğunu ifade ettiler.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme