• Haberler
  • Spor
  • Pansiyon Yemekhanesinden Türkiye Şampiyonluğuna!

Pansiyon Yemekhanesinden Türkiye Şampiyonluğuna!

Kastamonu Araç'ta köy okulu öğrencileri, pansiyon yemekhanesi, boş sınıf, ve protokol üyelerinin törenlerde gösterileri izlediği alanda çalışmalar yaparak, bocce, curling ve dart sporlarında Türkiye Şampiyonluğu başta olmak üzere çeşitli dereceler elde etti.

İğdir Ortaokulu'nda 2019 yılında göreve başlayan beden eğitimi öğretmeni Mehmet Canbaz, okulun kullanılmayan pansiyonunun yemekhanesini curling salonu, boş bir sınıfı dart çalışma alanı, protokol üyelerinin törenleri izlediği alanı da bocce petank çalışma alanına dönüştürdü.

Bu spor dallarında antrenörlük belgesi alan Canbaz, daha sonra hayatlarında hiç duymadıkları spor dallarında çocukları çalıştırmaya başladı. Boş zamanlarında antrenmanlara devam eden öğrenciler, geçen yıllarda elde ettikleri başarıların yanı sıra bu yıl Aydın'da düzenlenen Küçük Kızlar Bocce Türkiye Şampiyonası'nda Türkiye Şampiyonu oldu.

‘Hayalimizdi’    

Mehmet Canbaz, 2019 yılında köyde göreve başladığını söyledi. Dersler dışında sportif çalışmalara ağırlık verdiğini belirten Canbaz; “Pandemi biraz yavaşlattı ama pandemiden sonra çalışmalarımız yoğunlaştı. Pansiyonumuzda bulunan eski yemekhaneyi curling salonu, boş sınıfımızı dart salonu, protokol tribününü bocce sahası yaparak çalışmalarımıza devam ettik. Bunun sonucu Türkiye dereceleri gelmeye başladı. Bu bizim hayalimizdi. Bu hayali gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bundan sonraki hedefimiz çalışamlarımıza devam etmek. Kendimize yeni bir hedef koyduk. Milli takıma oyuncu vermek istiyoruz. İnşallah köyden de milli takıma oyuncu vererek bu hayallerimizi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Haftanın 4 günü çalıştıklarını belirten Canbaz; “Buraya ilk atandığımda benim de bocce, dart, curling hakkında pek bilgim yoktu. Öğrencilerimle beraber ben de kendimi geliştirdim antrenörlük belgeleri aldım ve aldığım eğitimi öğrencilerime aktararak o branşlarda gelişim sağladık. Öğrenciler ilk başta olumsuz yaklaşsalar da zamanla ilgileri arttı. Antremananları aksatmamaya başladılar. Spor disiplinini kazandılar. Süreç bu şekilde devam ettiği için dereceler geldi” diye konuştu.

‘İğdir'in İsmi Artık Sporla Anılan Bir Köy Oldu’

Dereceler hakkında bilgi veren Canbaz, şunları kaydetti: “2021 yılında boccede Türkiye üçüncüsü olduk. 2022 yılında curling Türkiye ikinciliğimiz var. Aynı yıl bocce ana ligde Türkiye dördüncülüğü var. Bu sene 2024 yılında bocce küçük kızlar Türkiye şampiyonu olarak süreci tamamladık. Derece aldıkça bu spora yatkınlık daha fazla artmaya başladı. Diğer öğrencilerden de ilgi arttı. Veliler aramaya başladı. Bu bizi sevindirdi. Spor ortamı oluşturduk. İğdir'in ismi artık sporla anılan bir köy oldu. Bu bizim için de mutluluk verici. İnşallah aynı şekilde devam eder."

‘Bizi Mutlu Ediyor’

Okul Müdürü İbrahim Çekici ise öğretmenleri Mehmet Canbaz'ın okula atandığı zaman bocce dışındaki diğer sporları bilmediklerini belirterek, şunları dile getirdi: “Mehmet Hoca'mın gelmesiyle beraber bu ivme kazandı. Mehmet Hoca'm sağ olsun, gayretli çalışmaları ile bu sporları öğrencilere sevdirdi. Bir köy okulundan çıkan çocukların Türkiye Şampiyonası'nda başarılı olması bizi mutlu ediyor. Bu sadece bizim değil ilçe ve ilimizin de gururu. Bunda tüm paydaşların katkısı vardır."

‘Hedefim Milli Takım’

Öğrencilerden Züleyha Büyükkaya da şampiyon oldukları için çok mutlu olduğunu belirterek; “Aşağı Güney köyünde yaşıyorum. Bocce petank alanında Türkiye Şampiyonu olduk. Hocamızın yardımları ile 2 sene önce bu spora başladık. Daha önce bocceyi hiç duymamıştım. Hocamızın destekleri ile çalıştık. Şampiyon olunca çok mutlu olduk. Hedefim milli takıma girip Türkiye'yi temsil etmek” ifadelerini kullandı.

Şampiyon takımla bir araya gelen Araç Kaymakamı Emrah Bayram da, öğrencilerin elde ettiği başarının ilçeyi gururlandırdığını belirterek, öğrencileri kutladı.

Özel Haber

Bakmadan Geçme