Reşat Asrak Aday Adayı Olacak

Gençlik ve Spor Kastamonu İl Müdürü olarak 2019'dan bu yana görev yapan Reşat Asrak'ın, AK Parti'den Kastamonu Belediye Başkanı aday adayı olmak için kamudaki görevinden istifa edeceği öğrenildi.

Reşat Asrak'ın istifa dilekçesini 22 Kasım Çarşamba günü sunması ve Kastamonu Belediye Başkanı aday adaylığı için resmi başvurusunu yapması bekleniyor. 

Reşat Asrak Kimdir?

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, 1974 yılında Kastamonu’da doğdu. İlkokulu Duruçay İlkokulu’nda, ortaokulu Merkez Ortaokulu’nda, liseyi Kastamonu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde (Taş Mektep) okudu. Üniversite öğrenimini 1992-1996 yılları arasında 19 Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nde tamamladı. Trabzon Köprübaşı ilçesinde öğretmenlik mesleğine başladı. Kars’ın Selim ilçesinde Asker Öğretmen olarak vatani görevini tamamladıktan sonra 1999-2001 yılları arasında Kastamonu Daday ilçesinde öğretmen olarak görev yaptı. 2001 yılında atandığı Kastamonu Pınarbaşı YBO’da 2013 yılına kadar öğretmen, müdür yardımcısı, müdür başyardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptı. Pınarbaşı’ndaki görev süresi içerisinde ilçenin gelişimi ve doğa turizmi potansiyelinin ön plana çıkması adına yürütülen çalışmalarda aktif rol aldı. Günümüzde binlerce kişiyi ağırlayan Horma Kanyonu Yürüyüş Yolu projesinin hayata geçmesinde pay sahibi oldu. 2013-2014 yılları arasında Taşköprü Bahri Alp Ortaokulu’nda okul müdürü olarak görev yaptı. 2014-2015 yıllarında Bolu Mengen ilçesine İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı. 2015 yılının Ağustos ayında Kastamonu Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kurucu il müdürü olarak göreve başladı. 2019 yılında da halen sürdürmekte olduğu Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevine atandı. Bakanlık, Valilik ve milletvekillerinin de desteğiyle ilimizdeki spor tesislerinin ve yurtların yenilenmesi ve sayılarının artmasında büyük çaba ve çalışma ortaya koydu. 2015 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda 2 bin 600 olan yatak kapasitesi sayısı, Bakanlığın son yatırımlarıyla birlikte 7 bin 600’e ulaştı. 19 ilçenin yer aldığı Kastamonu’da spor tesisi olmayan ilçe kalmadı. Sporun hayatın her alanına yayılması için yürütülen projelere büyük destek verdi. Kastamonu’da 1 adet olan Gençlik Merkezi sayısı 6’ya yükseltilirken, 3 adet de Genç Ofisi açılmasını sağladı. Kastamonu’da uzun yıllar atıl durumda kalan Mahalli İdareler Eğitim Merkezi’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı’na geçmesiyle birlikte 516 dönüm arazi üzerine kurulu olan Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi’nin Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı’nda hizmete alınması için büyük çaba sarf etti. Birlik Vakfı’nın 2016 yılında kurucu şube başkanlığı görevini üstlendi, 2022 yılına kadar da bu görevini sürdürdü. Sivil toplum kuruluşlarında, vakıf ve derneklerde aktif olarak görev aldı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bakmadan Geçme