Robot Yazılımı Yarışması'nda Büyük Başarı

Araç İmam Hatip Lisesi öğrencileri Araç'tan yola çıkarak dünya çapında online olarak düzenlenen prestijli Robot Yazılımı Yarışması'nda büyük bir başarıya imza attılar.

Bu özel takım, 3’üncü sezon Türkiye altıncısı ve 4’üncü sezon Türkiye ikincisi olmak üzere, üst üste katıldıkları sezonda üç değerli ödül kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Öğrenciler elde ettikleri derecelerle; En İyi Mentor, En İyi Karma Takım ödülleri ve para ödülü kazandılar. Bu başarıları ile Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandılar.  Araç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi Sorumlusu Mehmet Yıldız, ulusal düzeyde karma bir takım olan Riders'ın öncüsü oldu. Takımın üç üyesi Araç’tan, üç üyesi Ankara'daki farklı okullardan ve iki üyesi de Muş'ta farklı okullardan olmak üzere toplam sekiz öğrenciden oluştu. Bu çeşitlilik, onların Dünya Kupası finallerini Dünya üçüncüsü olarak tamamlamalarını sağladı. Robot kodlarının jüri değerlendirmesi sonucunda üç kez test edilmesi ve ortalamalarının alınması sonucunda, takım dünya sıralamasında altıncı sıraya yerleşti.

Riders Robotics League World Cup finalinde unutulmaz anlar yaşayan takım üyeleri; Muhammed Emre Berkan, Safa Berkan Birkan, Yusuf Üzgen, Adem Tunç, Berk Coşkun, Mustafa Gülsarı, Yağız Kazancı, Hızır Efe Erol ve Mustafa Said Sulak, turnuvada gösterdikleri üstün çaba ve takım çalışması ile göz doldurdular. Ayrıca bu başarı, öğrencilere değerli staj imkânları sunarak gelecek kariyerlerine katkıda bulunacak.

Öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Bu olağanüstü başarının arkasındaki tüm öğrencilere ve onları bu seviyeye taşıyan herkese en içten teşekkürlerimizi sunarız. Onların azmi ve başarısı, sadece kendi okullarında değil, uluslararası alanda da büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Bu tür başarıların Kastamonu'muzda artarak devam etmesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme