Sağlık hizmetleri meydana taşındı

Halk Sağlığı Haftası kapsamında Nasrullah Meydanı'nda 'Halk Sağlığı Sokağı' açılarak vatandaşın hizmetine sunuldu.

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü’nce 3-9 Eylül Halk Sağlı Haftası kapsamında Nasrullah Meydanı’nda saat 10.00’da başlayarak gün boyunca Halk Sağlığı Sokağı etkinliği düzenlendi. 

Etkinlikte açılan stantlarda; tansiyon, kan şekeri, nefeste karbonmonoksit ve beden kitle indeksi ölçümleri yapılarak obezite, fiziksel aktivite, hastalıklarda beslenme, diyabet, hipertansiyon, kalp sağlığı, aile hekimliği sistemi, bağımlılıkla mücadele, bulaşıcı hastalıklar, sigara bırakma, kanser taramaları ve organ bağışı konularında halk bilgilendirilerek hastalıklara karşı dikkat çekildi. Vatandaşlar stantlara yoğun ilgi gösterirken İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu da stantları gezerek bilgi aldı. Kronik rahatsızlıklar standında vatandaşlar ile sohbet eden Kutlu, daha sonra stantta tansiyonunu ölçtürdü. 

“HAFTANIN AMACINA UYGUN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, Türkiye genelinde 3-9 Eylül tarihlerinin Halk Sağlık Haftası olarak kutlandığını belirterek; “İlimizde de Halk Sağlığı Haftası’nda Sağlık Müdürlüğü’müzün Halk Sağlığı Başkanlığı’nın yaptığı faaliyetleri, uyguladığı projeleri vatandaşlarımıza tanıtmak, vatandaşlarımızla bir araya gelmek, onların aklındaki soruları cevaplamak ve halk sağlığı konusunda bilgilendirmek amacıyla çeşitli stantlar kuruldu. Sağlıklı beslenme, KETEM’le ilgili standımız var. Kanser tanımlama, meme kanseri ve rahim ağzı kanseri taramalarımız, kanser tarama aracımız var, isteyen vatandaşlarımıza orada da rahim ağzı kanseri açısından hemen numunelerini alabiliyoruz. Bunun yanında aile hekimi tanıtımıyla ilgili bir standımız var. Kısacası aslında tüm birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumu hakkında burada bilgilendirme yapmayı hedefleyerek haftanın amacına uygun çalışmalar yürütüyoruz. Bu seneki mottosu da Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklandı; ‘Sağlıkla Yaşayan Türkiye’ mottosuyla bu faaliyetlerimizi tanıtıyoruz. Tabii halk sağlığı kısmı toplum sağlık hizmetlerinin buz dağının altındaki kısmı, aslında toplum tabanını ve halkın toplum sağlığını korumaya, sağlık sorunlarını en aza indirmeye yönelik faaliyetler yürütülmekte. Su sağlığından tutun da yüzme sularında, çevre sağlığı, bebeklik dönemindeki aşılar, tarama testleri, yani yediden yetmişe her vatandaşımıza sunulan, daha çok bireysel olmanın dışında topluma yönelik ve halkın sağlığını korumaya yönelik faaliyetlerin tanıtıldığı bir halk sağlığı sokağı kurmaya çalıştık” dedi.

“ERKEN TEŞHİSLE YÜZDE YÜZ TEDAVİ SAĞLANABİLMEKTEDİR”

Vatandaşların statları gezdiğini ve ilgi gösterdiğini dile getiren Kutlu; “Tansiyon ölçümünden, kanser taramalarından, sağlıklı beslenmeye, obeziteye, hatta emniyetimiz de sağ olsun madde bağımlılığıyla ilgili narkotimler de bir stant kurmuşlar, bilgilendirmede bulunuyorlar. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Stantlarımızda bilgili, tecrübeli ve bu işin ehli olan sağlık personelimizin yanı sıra hekimlerimiz ve uzman hekimlerimiz de var. Demin tansiyon ölçüm stantlarında baktık ki bir tane yüksek tansiyonlu yakalamışlar, hastaneye göndermişler. Şeker ölçümü yapıyorlar, şeker ölçümünde bir yükseklik tespit ederlerse hastaneye yönlendirmesini yapıyorlar. Aslında zaten koruyucu sağlık hizmetlerinin, halk sağlığının özü de bu. Geleceğe dönük, kronik hastalıkların önlenmesi veya hastalığa bağlı, sakatlıkların en aza indirilmesi yönünde çalışmalar yürütülüyor. Kanser taramaları da aynı şekilde, malum çağımızın en büyük bir problemlerinden biri kanser ve eğer erken teşhis olmazsa tedavi maliyetleri açısından olsun, hastalığın seyri açısından olsun sıkıntılı evrelere çevrilebiliyor ama erken teşhisle beraber günümüzde tıbbın da gelişimiyle beraber bunun daha erken tedavileri sağlanabiliyor. Hatta bu üç kanser türünde meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolorektal kanserde de erken teşhisle yüzde yüz tedavi sağlanabilmektedir” diye konuştu.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme