Sezai Karakoç Anıldı

Doç. Dr. Zeki Gürel'in konuşmacı olarak katıldığı Sezai Karakoç'un Sanat ve Düşünce Dünyası etkinliği gerçekleştirildi

Kastamonu Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ve Doç. Dr. Zeki Gürel’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlik, Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleştirildi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında Sezai Karakoç’un Sanat ve Düşünce Dünyası isimli etkinlikte Türk Edebiyatının önemli şairi ve yazarı, doğumunun 90’ıncı ve vefatının ikinci yılında anıldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Doç. Dr. Zeki Gürel’in ünlü şairin hayat hikâyesi hakkında katılımcılara bilgi vermesi ile başladı.

1950 yılında şiirle başladığı edebiyat hayatında kendi ismi dışında çok sayıda müstearı kullandığını söyleyen Doç. Dr. Gürel, Mehmet Leventoğlu müstearının dışında, Zülküf Canyüce, Sait Yeni, M. Cemil, Mehmet Yasin, M. Yasin, Mehmet Yasinoğlu, Zafer Karip, M.B.Y., S.K., S.Y., M.L., M.Y., M.S. Karakoç, Mehmet C. Güneş müstearlarını da kullandığını ifade etti. Sezai Karakoç’un düşence dünyasında Kur’an-ı ve dini öğelerin ön planda olduğunu söyleyen Gürel, Karakoç’un eserlerinde sevgi, dini unsurlar ve peygamberlerin sıkça kullanıldığını dile getirdi.

Ödül Olarak Kazandığı Paraları Sanat İçin Harcanmasını İstedi

Doç. Dr. Gürel, Sezai Karakoç'un adıyla özdeşleşen Diriliş Dergisi’nin ilk sayısının 1960 yılında yayınlandığını ifade ederek derginin Türkiye’nin modernleşme süreci üzerinde durduğunu belirtti. Ayrıca derginin toplumsal ve bireysel krizlerin çözümü için İslami dini kaynakları referans gösterdiğinin de altını çizdi. 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü alan Sezai Karakoç’un hiçbir ödülü almaya gitmediğini anlatan Doç. Dr. Gürel, ödül olarak kazandığı paraları sanat için harcanmasını istediğinin altını çizdi.

Etkinlik, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Yılmaz tarafından yapılan teşekkür konuşması ve Doç. Dr. Gürel’e çiçek takdiminin ardından sona erdi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme