Sinema Sektörüne 34,5 Milyon Lira Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı senaryo ve diyalog yazım, kısa film yapım, kısa animasyon film yapım ve yerli film gösterim türlerine 2024 yılı desteklerini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, sinema sektörü temsilcilerinden oluşan kurul tarafından yapılan değerlendirmede toplam 147 projeye 34 milyon 556 bin lira destek sağlandı. Bakanlık, 23 senaryo ve diyalog yazım projesine 1 milyon 840 bin lira, 28 kısa film yapım projesine 3 milyon 846 bin lira, 9 kısa animasyon film yapım projesine 935 bin lira, 87 yerli film gösterim projesine de 27 milyon 935 bin lira destek vereceğini duyurdu. Açıklamada, bakanlığın belgesel film yapım başvuruları nisan ayı içerisinde, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, ortak yapım, uzun metrajlı sinema film yapım türlerindeki başvurular ise mayıs ayında değerlendirileceği kaydedildi.

Sinema Salonlarına Destek 27,9 Milyon Lira

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başvuru yapılan illerdeki 108 sinema salonuna vereceği destek miktarı ise 27 milyon 935 bin lira olarak açıklandı. Destekleme Kurulu kararlarına Sinema Genel Müdürlüğü’nün https://sinema.ktb.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. 

Bakmadan Geçme