Sinoplu Yazar Erol Erdoğan'a TYB'den Ödül

Sinoplu yazar ve sosyolog Erol Erdoğan Oyun Kimin? kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2023 Yılı Fikir ödülüne layık görüldü.

Sinoplu Yazar Erol Erdoğan'a TYB'den Ödül
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından düzenlenen "2023 Yılının Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri"nin kazananları belli oldu. Sinoplu yazar ve sosyolog Erol Erdoğan, TYB’nin "2023 Yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” arasında yer aldı. Erdoğan, "Oyun Kimin? Çocuk ve Oyuna Dair Toplumsal Yüzleşme" adlı kitabı ile "Fikir" kategorisinde ödüle layık görüldü.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, TYB’nin ödül alacakların nasıl belirlendiğine dair de şunları söyledi: “Türkiye Yazarlar Birliğinin; ülkemizin en prestijli edebiyat ödülü olan yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödüllerini verdiği tarih 1980 öncesidir. Bu öyle bir ödül ki, o zamana kadar hiç ödül almamış olan çok önemli edebiyatçılarımıza ödül vererek başladık. Kim bu isimler; Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç, Sezai Karakoç, Bahattin Karakoç, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Mustafa Kutlu. Şimdi herkes tarafından ödüllendirilen, önemi takdir edilen bir çok yazarımız, şairimiz, edebiyatçımız Türkiye Yazarlar Birliği ile ödülleri ile ilk defa ödüllendirilmiş oldular” dedi.

"Ödülleri 46 yıllık birikim ve tecrübeyle belirliyoruz"

Ödüllendirme sürecine ilişkin konuşan Arıcan, 46 yıllık birikimlerine dikkat çekti. Arıcan, “Birliğimizin önemli ve sürekli faaliyetlerinden biri de; günümüzün şair ve yazarlarını, fikir ve ilim insanlarını topluma tanıtmak, daha güçlü eserler vermeleri için teşvik etmek amacıyla, iyi olan eserleri, yılın yazar fikir adamı ve sanatçılarını belirleyerek ödüllendirmesidir. 46 yıllık bir birikim ve tecrübeyle; yıl içinde yönetim kurulumuzun kapsamlı araştırmalarının yanı sıra ülkemizin seçkin gazeteci, yazar, çevirmen, editör, şair ve eleştirmenlerinin görüş ve önerilerinden de yararlanılarak eser sahibinin dünya görüşü ve ideolojisine bakılmaksızın yılın yazar, fikir adamı ve sanatçılarını belirliyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme