Tahsin Babaş: 'Hemşehrilerimizin Yaşamını Kolaylaştırmayı Amaçladık'

AK Parti Kastamonu Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, 156 projesini 'AK Parti Proje Tanıtım Lansmanı'nda tanıttı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla gerçekleşen lansman toplantısında projelerini tanıtan AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kastamonu Belediye Başkan adayı olarak ilan edildiğimiz günden beri zaten her gün derdiyle dertlendiğimiz, sevinciyle neşelendiğimiz şehrimiz için tekrar kolları sıvadık ve sahaya indik. 30 yıllık belediyecilik tecrübemizde açık bir şekilde şunu gördük ki bütün güzel işler ancak sağlam bir ekiple meydana geliyor. İşi, bilenlerle yapmanın gururunu yaşadık ve daima liyakat esasıyla hareket ettik. Bugün de proje tanıtım toplantımızı, işi bilenlerle yapmanın haklı gururuyla karşınızdayız. Her bir projemiz mimarlarımız, mühendislerimiz, sosyologlarımız tarafından özenle hazırlanmış ve üzerine düşünülmüş projelerdir. Fakat her şeyden evvel bu projeler siz değerli hemşehrilerimizin projeleridir. Çünkü yaptığımız anketlerle hemşehrilerimize ‘Sizce şehrimizin en önemli sorunu nedir?’ diye sorduk. Aldığımız cevaplar neticesinde birazdan sayacağım başlıklar çerçevesinde projelerimizi oluşturduk. Her bir projemizle hemşehrilerimizin yaşamını kolaylaştırmayı amaçladık. Yüce Allah nasip etti ve biz şehrimize hizmet etme imkânına kavuştuk. Şimdi ise Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Kastamonu için Türkiye Yüzyılı şiarıyla şehrimize aşkla hizmet edeceğiz. Sizler için 200’ün üzerinde proje hazırladık. Tabi burada her birini açıklamaya imkânımız ve zamanımız maalesef yok fakat sizlere projelerimizin ana başlıkları üzerinden Kastamonu hayallerimizi anlatmaya çalışacağım. Bu vesileyle hemşehrilerimizin en büyük sorun dediği sorunla yani trafik ve ulaşım sorunuyla başlamak istiyorum” dedi. 

‘Şehrimizin En Önemli Sorunu Trafik ve Otopark Sorunudur’

Ulaşım alanındaki projesine değinerek projelerini tanıtmaya başlayan Tahsin Babaş; “Hemşehrilerimize yaptığımız anket sonucu elde ettiğimiz istatistiğe göre şehrimizin en önemli sorunu yüzde 39,2 ile trafik ve otopark sorunudur. 350 bin nüfusa ulaşma hedefimizin önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımıza çıkan bu sorunu kademeli olarak bitireceğiz. Çünkü biliyoruz ki trafik sorunu olmayan, ulaşımı kolay şehirler daha hızlı büyür ve gelişir. Bu vesileyle Ulaşım Master Planımızı hazırladık.  Planımız doğrultusunda ilk 100 gün içerisinde trafiği öncelikle yüzde 30 azaltacağız. Ardından 2 yıl içerisinde bu oranı yüzde 65 oranına çıkaracağız. Daha sonra Ulaşım Master Planımız vesilesiyle 4 yıl içerisinde Kastamonu’da bir trafik ve otopark sorunu bırakmayacağız. Tecrübeli ekibimizle, mühendislerimizle şehrimizde ulaşım problemini ortadan kaldıracağız. Bu hedefe yönelik olarak gerçekleştireceğimiz projelerimizden bazıları; Kuzeykent’e 3 bin araçlık otopark yapacağız. Doğu-Batı Bulvarını yapacağız. Battı-Çıktı, Katlı Kavşak ve Üst Geçitler yapacağız. Toplu taşımayı konforlu ve yüksek kapasiteli hale getireceğiz. Mobil uygulama ile otobüs takip sistemi kuracağız. Bisiklet Yolları ve Bisiklet İstasyonları kuracağız. Hastane ve üniversiteye ring hizmetleri kuracağız. Otobüs güzergahlarımızı mutlaka yeniden belirleyeceğiz. Evet, ellerinizdeki proje kitapçığımızda daha birçok projemiz mevcut. Fakat sözün özü olarak ellerinizdeki kitapçıklardan da anlayacağınız üzere biz çözüm odaklı çalışıyor ve çözüm üretmeye geliyoruz” şeklinde konuştu.

‘Yılda 3 Milyon Turist Çekecek Bir Turizm Master Planıyla Karşınızdayız’

Turizm Master Planı’nı tanıtarak sözlerine devam eden Babaş; “Bir diğer önemli başlığımızsa özellikle esnafımız ve bütün hemşehrilerimiz tarafından önemli görülen turizm konusudur. Turizm hemşehrilerimiz tarafından yüzde 29 ile ikinci sırada yer alıyor. Hemen yanı başımızda Safranbolu yıllık 1.1 milyon turist misafir etmektedir. Kastamonu’muz gerek mimarisi ve tarihi dokusu gerek gastronomisiyle oldukça güçlü bir şehirdir. Peki, bunlara rağmen niçin turizm hususunda istenen düzeyde değildir? Çünkü bizim gibi ciddi bir ekip üzerine düşünmemiş ve tartışmamıştır. Bizler yılda 3 milyon turist çekecek bir Turizm Master Planıyla karşınızdayız.  Planımız içerisinde yer alan projelerimizden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:; öncelikle 2024 yılı içerisinde teleferik projemizi tamamlayacağız. Kastamonu’yu kültürel etkinlik merkezi haline getireceğiz. Konaklarımızı müze haline getireceğiz. Bunlar içerisinde en iyi örneklerden biri olarak Acem Hanı Gastronomi Merkezini hayata geçireceğiz. Uluslararası Kastamonu Gastronomi Günleri düzenleyeceğiz. Kastamonu’yu Türk Dünyası Kültür Başkenti yapmıştık hatırlıyorsunuz değil mi? Evet, Kastamonu’yu yeniden uluslararası organizasyonlarda ön plana çıkaracağız. Kastamonu Tanıtım Ajansını kuracağız. Kastamonu Turizm Rotalarını belirleyeceğiz. Müzecilik faaliyetlerimizle Kastamonu’nun değerlerini tanıtacağız. Kastamonu’nun Değerleri Müzesi, İhsan Ozanoğlu Edebiyat Müzesi, İstiklal Yolu Müzesi… Kıymetli hemşehrilerim, say say bitmeyecek kadar projemiz var. Fakat esas olan şu ki her şeyden evvel bunları gerçekleştirecek bir ekibimiz ve enerjimiz var” ifadelerini kullandı.

‘Şehrimizi Genişleterek İlk 100 Günde Yüzde 20 Büyüteceğiz’

Altyapı ve üst yapı projelerini de sıralayan Babaş; “Bugüne kadar belediyeciliğin pek çok alanında görev yapan şahsımın elbette öncelikleri arasında alt yapı ve üst yapı olmazsa olmazımızdır. İstatistikler de gösteriyor ki Kastamonu’nun en önemli sorunları nedir diye sorduğumuzda üçüncü sorunumuz alt yapı ve üst yapıdaki eksiklikler olarak karşımıza çıkıyor. Alt yapı ve üst yapı projelerimiz vesilesiyle şehrimizde hem istihdam sorununu yüzde 30 oranında azaltacağız hem de şehrimizi genişleterek ilk 100 günde yüzde 20 büyüteceğiz. Peki, alt yapı ve üst yapı yatırımlarında neler yapacağız sizlere kısaca anlatayım; Kırık Barajı’nın tamamlanmasını sağlayacağız. Maslak Sanayi Sitesini tamamlayarak bitireceğiz. Yazılım ve Orman İhtisas OSB kuracağız. Toklu Tepe’ye mesire alanı yapacağız. Su şebekesi alt yapısının güncellenmesi ve asbest borularının yenilenmesini gerçekleştireceğiz. Yenilenebilir enerji sistemlerini kuracağız (GES- BESHES- RES). Muhtarlık binalarını şehrin mimarisine göre yenileyeceğiz. Modern Galericiler Sitesi yapacağız. Fuar ve Kongre merkezi yaparak her yıl 1 milyon insanı fuar ve kongrelerimizde ağırlayacağız. Devlet Hastanesinin yanına sağlık çalışanlarımız için Kreş ve Etüt merkezi yapacağız. Peki, sizce bu kadar mı? Elbette değil. İşte hizmet belediyeciliği, proje belediyeciliği, ekip belediyeciliği ve her şeyden önce gönül belediyeciliği derken bunlardan bahsediyoruz” şeklinde konuştu. 

‘Kastamonu’yu Gençlerin Şehri Yapmak İçin Kolları Sıvadık’

Gençlere yönelik projelerine değinen Babaş; “Çünkü şimdi gençlik projelerimizden bahsedeceğiz. Kastamonu’yu gençlerin şehri yapmak için kolları sıvadık. Kastamonu gençlerin göç etmek istediği ve eğitim için gelmek istediği bir şehir olacak. Şehir dışından Kastamonu’ya eğitim görmeye gelen her 10 gençten ancak 2’si Kastamonu’da kalıyor. Bu şehirde 2 gençten biri Kastamonu’da iş imkânı yok dedi. Her yıl 4 bin genç eğitim ya da iş için Kastamonu’dan gidiyor. Ancak o kadar genç geri dönmüyor. Çünkü istihdam alanı bulamıyor. Şimdi öyle projeler anlatacağım ki hiçbir gencimiz Kastamonu’dan gitmek istemeyecek. Yazılım OSB’yi kuracağız. Türkiye’nin ilk açık kaynaklı yazılım üssü olacak. Türkiye’nin ilk Genç Girişimcilik Ajansını kuracağız. Karadeniz’in en büyük E-spor merkezini kuracağız. Yakıtı sizden, araç bizden projesini hayata geçireceğiz. Stand-up gösterileri ve açık mikrofon etkinlikleri için Kuzeykent’e sahne kuracağız. Z-Merkezi açacağız. (Gençlerin yönettiği, öğrenci sorunlarını ilk elden çözebilecek bir yapı kuracağız.) Biz Kastamonu’yu gençlerimizle birlikte yönetmek istiyoruz. Gençlerimizin teknolojik zekalarıyla tecrübemizi birleştireceğiz. Genç dinamik ve üretken bir Kastamonu inşâ edeceğiz. Gençlerimizin yönettiği bir belediye meydana gelirse doğal olarak dijital belediyecilik de meydana gelir” diye konuştu.

Dijital Belediyecilik

Dijital belediyecilikle ilgili çalışmasından bahseden Babaş, “Türkiye Yüzyılında çağdaş belediyeciliğin en önemli adımlarından biri de elbette dijitali doğru ve verimli şekilde kullanabilmektir. Hemşehrilerimizin yaşamını kolaylaştırma sözü verdik. Dijital belediyecilikle hem zamandan kazanacak hem de belediye hizmetlerine daha hızlı ulaşacaksınız. E-belediyecilik kapsamında KİMER (Kastamonu İletişim Merkezi) kuracağız. ‘Kastamobiluygulama’ toplu taşıma aracı takip sistemi kuracağız.  Su kayıp kaçakları sensörlerle tespit edeceğiz. Su otomasyon sistemini son teknoloji ile kuracağız. Muhtarlar için kapalı sistem dijital sorun bildirme sistemi kuracağız. Akıllı trafik uygulamaları kullanacağız. 156 projeyle karşınıza çıktığımız proje tanıtım toplantımızda 156 projeyle şehrimizi ihya edeceğimize inanıyoruz. Hiçbir öteki bırakmadan hiç kimseyi dışlamadan Kastamonu için çalışacağız” dedi.

‘Kastamonu Paket Su Fabrikası Kuracağız’

İstihdama yönelik yapacağı çalışmalar hakkında da konuşan Babaş; “Dijital şehir dedik, gençlerimiz dedik, alt yapı ve üst yapı dedik. Ulaşım ve Turizm Master Planlarımızı anlattık. Sizce bunların çözüme kavuştuğu bir belediyede istihdam diye bir sorun olabilir mi? Elbette olamaz. Kastamonu’da işsizlik oranını kademeli olarak önce yüzde 25 daha sonra 2 yıl içerisinde yüzde 50 düşüreceğiz. Allah nasip ederse görev süremiz içerisinde Kastamonu’da istihdam diye bir sorun bırakmayacağız. Kastamonu’da üretilen kıymetli iki fabrikamızın ürettiği ara mamullerden mobilya üretim sanayisi oluşturacak istihdam Kastamonu paket su fabrikası kuracağız. Şehir mobilyaları üretim tesisi kuracağız. Ahşap hediyelik eşya atölyeleri kuracağız. Ahşap müzik aletleri üretim tesisi kuracağız.  Tekstil atıklarından hediyelik eşya işleme atölyeleri kuracağız. Kastamonu’yu büyük bir üretim şehri haline getireceğiz. Kendi kendine yeten ve özenilen bir Kastamonu inşâ edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Kastamonu’da Bütün Engelleri Kaldıracağız’

Engelli vatandaşlar ile ilgili hazırladıkları projelere de değinen Babaş; “Şehrimizde bir diğer problemse engelli vatandaşlarımız için uygun bir belediyecilik anlayışının olmamasıdır. İşte bizler Kastamonu’daki bütün engelli kardeşlerimizi düşünerek projeler ürettik. Engellilerimiz ve aileleri ile bizzat ilgilenen engelsiz yaşam ve yaşlı hizmetleri müdürlüğünü kuracağız. Burada engelli kardeşlerimize istihdam sağlayacağız. Parklarımızı engelli çocuklarımıza göre revize edeceğiz. Engelli rampalarını acil olarak her yere yapacağız. Engelli aileleri için doğrudan ihbar hattı kuracağız. Şehrimizde her yıl engelsiz günler etkinliği kapsamında eğlenceler düzenleyeceğiz. Engelli araçlarının bakımının üstleneceğiz. Engellilerimize akülü araba ve yatak desteği vereceğiz. Kastamonu’da bütün engelleri kaldıracağız. Huzurun ve yaşanılabilirliğin yegâne adresi şehrimiz olacak. Engelli hemşehrilerimizin sorunlarını 100 gün içerisinde çözeceğiz” dedi. 

‘Biz Kadınıyla Güçlü Bir Kastamonu İnşâ Edeceğiz’

Kadınları da destekleyeceklerini vurgulayan Babaş; “Şehit Şerife Bacı’nın ve Halime Çavuş’un memleketinde asil Türk kadınlarının şehrinde elbette kıymetli kadınlarımıza dair projelerimiz de var. Biz kadınıyla güçlü bir Kastamonu inşâ edeceğiz. Kadınlarımızın üretim yetenekleriyle şehrimizi kalkındıracağız. Kadın Girişimcilik Ajansı kuracağız. Kadın girişimciliği destekleyeceğiz ve kadınların gelir getirici çalışmalarda bulunmasını sağlayacağız. Mikrofinans krediler vereceğiz. E-ticaret ve e-ihracat desteği vereceğiz. Markalaşma, belgelendirme ve ambalaj desteği vereceğiz. Dijital pazarlama eğitimleri vereceğiz. Gastro Kastamonu Akademisi kuracağız. Çocuklar için kreş ve etüt merkezleri kuracağız. Kadın matineleri her ay bir mahallede yapacağız. Kadınlara özel şehirlerarası kültürel geziler düzenleyeceğiz. Kadınlarımız için pek çok projeyi hayata geçireceğiz. Her projemiz için kadınlarımızla beraber düşündük. Her projemizi çalışan, üreten ve büyüyen bir Kastamonu için oluşturduk” ifadelerine yer verdi.

Esnaf Destek Programı

Esnaf destek programlarına da değinen Babaş; “Peki ya şehrimizin bel kemiği olan esnafımızı unuttuğumuzu mu sandınız? Elbette hayır. Biz esnafımızla birlikte yükseleceğiz. Esnafımız kazandıkça şehrimiz de kazanacak. Belediye mal ve hizmet alımlarında doğrudan temin sınırları için tüm esnaflardan eşit alım yapacağız. Bu alımları ise duyuracağız. Restoranların ve hediyelik eşyacıların turistlere tanıtımını yapacağız. E-ticaret ve markalaşma desteği vereceğiz. Turistlerin şehrimize gelmesi sağlanacak ve esnaf için turiste ürün pazarlama eğitimleri vereceğiz. Sosyal yardımları esnaftan alabilecekleri şekilde Kastamonu Kart üzerinden yapacağız.  Esnaflarımızın olduğu mahalle, sokak ve caddelerde temizliğe dikkat edeceğiz. Esnafımıza İstanbul, Ankara ve Bursa’daki Kastamonu Günleri kapsamında ulaşım, stant ve konaklama desteği vereceğiz” diye konuştu. 

‘Emeklilerimiz İçin Toki ile Birlikte Sosyal Konutlar Yapacağız’

Yaşlı ve emekli vatandaşlar için projelerini sıralayan Tahsin Babaş; “Yaşlılarımızın tecrübelerinden faydalanacak, onlardan kıymetli nasihatler almaya devam edeceğiz. Bir şehrin kalitesini yaşlısına verdiği değerden anlarız. Kastamonu ve Kastamonulular yaşlısını daima baş tacı eder, Yaşlı bakım hizmetlerini geliştirerek devam ettireceğiz. Acil yardım hattı kuracağız. Yalnız yaşayan yaşlılarımıza düzenli ziyaretler yapacağız. Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezimizin kapasitesini arttıracağız. Emeklilerimize vaatlerimiz;  Gerçek şu ki Kastamonu’da her 4 kişiden biri emekli. Türkiye’de en çok emekliye sahip şehirlerden biri durumundayız. Emeklilerimizin bizim için ne kadar kıymetli olduğu ortada. Emekliye su yüzde 50 indirimli olacak. 65 yaş altı emeklimizin kent kartına aylık 60 binişlik halk otobüsü kontör yüklemesi yapacağız.  Emeklilerimizin ilk, orta ve lise öğrenimi gören çocuklarına kırtasiye desteği vereceğiz.  Evi olmayan emeklilerimiz için TOKİ ile birlikte sosyal konutlar yapacağız. Emekli lokalleri yapacağız” dedi.

‘Binlerce Projeyi Gerçekleştirebiliriz’

Tahsin Babaş son olarak; “Sevgili Hemşehrilerim en başta da ifade ettiğim üzere sizler için ve sizin önerinizle 156 proje hazırladık. Bu projelerimizin her birini buradan açıklayacak vaktimiz maalesef yok. Fakat gerçek şu ki her projemizin öznesi sizsiniz. Arkamızda sayın Cumhurbaşkanımız var. Arkamızda sayın Bakanımız var. Arkamızda değerli hemşehrilerimiz var. Onlar bizlerle olduğu müddetçe değil 156, binlerce projeyi gerçekleştirebiliriz.  Şu anda karşımda bulunan kıymetli kitleden de anlaşılacağı üzere ikna edilmişlerle değil inanmışlarla yola çıkmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Projelerimizin vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyor. Bize bu projeleri gerçekleştirecek teveccühü hemşehrilerimizden, gücü ve enerjiyi rabbimizden diliyoruz. Aziz dava arkadaşlarım, şimdi gidin deyin ki eşinize, dostunuza, çocuklarınıza, AK Parti gümbür gümbür geliyor. ‘Projeleri hazır, inançları tam, enerjileri muhteşem deyin’. ‘Tahsin Başkan ve kadrosu hizmete hazır, Kastamonu Türkiye Yüzyılına hazır!’ deyin” ifadelerini kullandı.

Özel Haber

Bakmadan Geçme