• Haberler
  • Genel
  • TEKGÜÇ-DER Mücadelesini Aydın'dan Başlattı

TEKGÜÇ-DER Mücadelesini Aydın'dan Başlattı

Aydın'da yapılan 1'inci Olağan Genel Kurula Kastamonu'dan Tüm Emeklileri Koruma ve Güçlendirme Derneği (TEKGÜÇ-DER) Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Muhziroğlu ve Cide'li tanınmış sanatçı TEKGÜÇ-DER Genel Başkan Yardımcısı Hayriye Yıldız katıldı.

Genel Kurulda TEKGÜÇ-DER Kastamonu Şube Başkanı Cengiz, TEKGÜÇ-DER Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Kaçan ve TEKGÜÇ-DER Genel Başkanı Erdal Demir konuşma yaptı.

Genel Kurulda Kastamonu ile ilgili geniş kapsamlı açıklama yaparak konuşmasını sürdüren Tüm Emeklileri Koruma ve Güçlendirme Derneği Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Muhziroğlu, “Tüm Emeklileri Koruma ve Güçlendirme Derneğimizin 1’inci olağan genel kurulunu büyük katılımla birlikte yaptık. TEKGÜÇ DER ailesi olarak emeklilerimize yönelik büyük başarılara imza atacağımıza inancımız tamdır. Son senelerde emeklilerimizin sorunları çığ gibi büyüdü. Bu sorunları çözmek için bir arada olduk, güç birliği yaptık. TEKGÜÇ Der her zaman emeklimizin yanında olacak, sorunlarını çözmek için de büyük çaba sarf edecek. Sorun ve sıkıntıları çözecek kuvvetli bir kadroyu da ülke genelinde kurduk, üye sayımızda her geçen gün artmaya devam ediyor. Emekli maaşları bugünkü geçim koşullarına uygun değildir. Mutlaka acilen iyileştirilmesi, emeklilere yaşayabilecekleri, yaşamlarını rahat idame edebileceği artık ve maaşın verilmesini istiyoruz. Emeklilerimizin boynu bükük bırakılmasını istemiyoruz. Gerek Türkiye şartlarında gerekse dış ülke şartlarında maaşlar çok düşüktür. Verilen maaşla geçim olmaz, yaşantı olmaz. Emeklilerimiz maaş konusunda mutsuz edilmiştir. Mutlu olan, mutlu olduğunu söyleyen emekli de yoktur. TEKGÜÇ DER’in kurulmasına vesile olan kurucular kurulu üyelerine, Genel Başkanımız Erdal Demir’e, her daim yanımızda olan TEKGÜÇ-DER’in kurulmasında büyük emek ve katkısı olan Şener Taşören başta olmak üzere diğer emeği ve katkısı geçenlere de Kastamonu Şubesi olarak teşekkür ediyoruz” dedi.

'Önemli Bir Görev ve Sorumluluk Taşımaktadır'

TEKGÜÇ-DER Genel Başkanlığına seçilen Erdal Demir ise, “Kuvayı Milli Hareketinin can damarı Aydın’dan, Türkiye emekli hareketine can suyu katmanın heyecanı ile yola çıkan TEKGÜÇ-DER Genel merkezini Aydın ilinde açmakla Türkiye emekli kitlesine de Aydın’ın kapısını da açmıştır! Kültürel dayanışma ve mücadele dinamizmini bu şehrin tarihinden alacağımız inancıyla yola çıkmanın sorumluluğunu taşıyor TEKGÜÇ-DER! Emekten yana olan tüm haksız iktisap hesaplarının emekli olduktan sonra da daha acımasız bir şekilde devamını sağlayanlara karşı, bir Türkiye Emekli hareketinin yansız ve tarafsız mücadelesini sürdürmek, ayrışma taktiklerine prim vermeden hükümetin karşı durduğu Emeklilere meşru ve fiili hareketine resmi bir Statü kazandırma, emekli kitlesinin meydanlara inme hakkını özgürce kullanımı, bu süreçte çok önemli bir görev ve sorumluluk taşımaktadır!  Yıllarını bu ülkenin bağımsızlık ve demokrasisi adına harcamış atalarımız emekli kitlesine birçok sorumluluk alanı da bırakmıştır. Biz Aydın’ın ve yerel yönetimlerinin bu sorumluluğu taşımak ve Aydın şehrimizin bu tür sorumluluk alan Sivil Toplum Örgütlerine her zaman alan ve destek vererek ülke sorunlarının çözümüne yıllarca emek verdiğini biliyor ve görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

'Ülke Emeklilerinin Onurunu ve İnsanca Yaşam Hakkını İstiyor'

Açıklamalarına devam eden Demir; “16 milyon emekli kitlesi ülke için her Liyakat esaslı hizmetleri vererek emekli olmuş, hak ettikleri insanca yaşamı 2007 de sistemin aldığı 5510 sayılı yasayla neredeyse bugün açlık kavramıyla boğuşur duruma gelmiştir! Bu durum Ülkemizin uluslararası evrensel ilkelerinin karşısında cevap bulunmaz bir hale dönüşmüştür! Emekli birikimleriyle ülkesine faydalı olmayı isterken bugün açlık çeken bir sosyal yaşama mahkum edilmiştir! Bu kabul edilecek durum değildir! Bugünün genç kuşağı, yarının emekli kitlesi olacaktır. Onlara bu mirası bırakmak bizlere zül gelir. Bu mücadeleyi Aydın dan Türkiye’ye seslendirerek taşıyacak ve milyonları Türkiye genelinde açılan ve açılacak şubelerimizle teşkilatlandırıp hak savunması ve emeklinin insanca yaşam hakkını geri alma mücadelesini vermeyi sorumluluk ve görev addediyoruz. Temmuz ayında açıklanacak maaşlar için buradan hükümete sesleniyoruz; emeklinin maaşını siz veriyorsunuz. Statü hakkı olmayan emeklinin hakkı iki dudağınızın arasındadır! Vicdan değil hak hukuk ve kazanılmış hakların iadesini istiyoruz! Kullanılmayan yol, köprü ve hava yollarına nasıl döviz bulup ödemelerini yapma sorumluluğunu taşıyorsanız, emeklinin elinden aldığınız kazanılmış hakların iadesini de vermenizi bekliyoruz. Kazanılmış haklar müktesep haklardır adalet gerektirir. Bu ülke ve insanı çok değerlidir. Önce vatan ve ülke insanı diyoruz! Yoksulluğa ve enflasyona çare hükümetin işidir! Emekliye yaşam hakkı tanıma ve yaşamın geri kalanında insanca yaşama hakkı hükümetin işidir! Devleti yok sayanları, hortumlayanları, bölüp parçalamak isteyenleri, kadın haklarını ve çocukların korunma ve sağlıklı yarınları onlara teslim etmek hükümetin işidir! Emekliler tüm bu sorumluluklar da yerini almak, güç ve sorumluluklar içinde davranmak istiyor! Ancak ülke emeklilerinin onurunu ve insanca yaşam hakkını istiyor! Üreten ekonomiden Tüketen ekonomiye bir avuç rantiyeci kitlesini çoğaltmak ve ulusal ekonomik gücümüzü düşürürken, bu rantiyecilere daha güçlü olama alanı yaratan Finans ekonomisinden vazgeçerek, üretim ekonomisiyle Türk Milletinin daha müreffeh ve çağdaş yaşama layık ve baliğ kılınmasını istiyoruz!” diye konuştu. 

Yorumlar 1
Sevgi Mercanoğlu TEKGÜÇ DER İÇANADOLU BÖLGE SORUMLUSU Baş yard. 03 Temmuz 2024 12:45

Aydın da başlayan kuruluşumuz. Tüm Türkiye yi kapsıyarak hızlı bir şekilde ağ oluşturmaktadır. Birkaç yıl içinde Türkiye nin en büyük emekli hakları mücadele derneği olarak yerimizi alacağız. Yolumuz açık olsun. Güzel günlere TÜRKİYE

Bakmadan Geçme