TKDK'dan 248 Milyon Avroluk Destek Çağrısı

TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 248 Milyon Avro destek bütçeli IPARD-3 2024 Yılı Çağrı Takvimi yayınlandı.

Yatırımlar 81 ilin tamamında desteklenecektir. Yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak mali desteğin kaynağı, AB ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan oluşmaktadır. Bu destek tutarı geri ödemesiz hibe olarak yatırımcılara kullandırılacaktır. 66 milyon avro destek bütçeli Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar tedbirini içeren takvimin ilk çağrısı 21 Mart 2024 tarihinde yayınlandı.

Desteklenecek Sektörler

Bu çağrıda desteklenecek sektörler; “Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Süt toplama merkezleri, süt işleme tesisleri, peynir altı suyu işleme tesisleri), Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Büyükbaş ve küçükbaş kesimhaneleri, parçalama tesisleri ve modernizasyon olmak üzere kırmızı et işleme tesisleri,), Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Kanatlı kesimhanelerinin, parçalama tesislerinin ve kanatlı eti işleme tesislerinin modernizasyonu), Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Balık, yumuşakça vb. su ürünleri işleme tesisleri), Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Meyve ve sebzelerin depolanması, tasnif edilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, soğuk hava depoları gibi meyve sebze işleme tesisleri), Yumurtanın İşlenmesi ve Pazarlanması (Toz yumurta, sıvı yumurta işleme tesisleri) desteklenecektir.”

Uygun Harcama Tutarları ve Hibe Oranları

TKDK’dan uygun harcama tutarları ve hibe oranları hakkında yapılan bilgilendirmede; “Hibe oranları yüzde 50-70 arasında olup, atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve yenilenebilir enerji yatırımı içeren yatırımlara, sadece bu amaçla yapılacak harcamalar için ilave yüzde 10 destek sağlanacaktır. Tüm sektörlerde uygun harcamalar vergilerden muaftır.  Uygun harcama alt limiti 30 bin Avro iken üst limitler Süt (peynir altı suyu dâhil), et ve yumurta işletmeleri için 3 milyon Avro, Süt toplama merkezleri için bir milyon Avro, Meyve ve sebze işletmeleri için bir milyon 250 bin Avro, Su ürünleri işletmeleri için bir milyon 500 bin Avro’dur. Kurumumuzla sözleşme imzalayan yararlanıcılar, sözleşme imzalanmasının ardından 3 ay içerisinde başvurmaları halinde, hibe tutarının yüzde 50'ye kadarını, talep edecekleri tutarın yüzde 110'u kadar kesin ve en az 24 ay süreli banka teminat mektubu veya kefalet senedi ile diğer gerekli belgeleri sundukları taktirde avans alabileceklerdir” denildi. 

Çağrı Takvimi

Çağrı takvimi hakkında da bilgi veren TKDK; “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için başvurular 5 Mayıs 2024 tarihinde başlayacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 7 Mayıs 2024 tarihinde kapatılacak olup, Başvuruların son teslim tarihi 9 Mayıs 2024’tür. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir. Aynı adresten ilave duyuru ve bilgilendirmeler takip edilmelidir. TKDK çağrılarına devam edecek. Bu çağrımızın hemen ardından Haziranda 80 Milyon Avro destek bütçesi ile kırsal turizm, yenilenebilir enerji, el sanatları vb. konuları içeren Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinden, Temmuzda 90 Milyon Avro destek bütçesi ile Süt, besi vb. hayvancılık işletmelerini içeren Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbirinden ve Ağustosta 12 Milyon Avro destek bütçesi ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinden açık alanda bitkisel üretim projelerine yönelik makine ekipman alımını içeren çağrıya çıkılacaktır. Hibelerden yararlanmak isteyen bütün üreticilerimizi, yatırımcılarımızı, şirketleri, kooperatif ve birliklerimizi İl Koordinatörlüğümüze bekliyoruz. Ayrıca 3662140109 ve 4448535 numaralı telefonlarımızdan bilgi alınabilir. Çağrımızın ilimize hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Özel Haber

Bakmadan Geçme